Technologia 5G to bez wątpienia nowy poziom prędkości i przepustowości internetu mobilnego. Aby mogła jednak funkcjonować, konieczna jest zaawansowana infrastruktura. To dzięki niej wiele urządzeń może bez problemu korzystać z danej sieci jednocześnie. Wpływa ona na rozwój Internetu Rzeczy, podwyższa bezpieczeństwo użytkowania łącza i wiele, wiele więcej. Mimo że wokół niej narosło sporo mitów, to w gruncie rzeczy pod wieloma względami wpływa na zwiększenie jakości korzystania z internetu bezprzewodowego.
Spis Treści:
- Jak działa i czym charakteryzuje się technologia 5G?
- Bezpieczeństwo sieci 5G
- Mity i fakty – najczęstsze obawy związane z siecią 5G
- Wpływ sieci 5G na zdrowie
- Przyszłość sieci 5G – 6G za rogiem
Jak działa i czym charakteryzuje się technologia 5G?
Technologia 5G to najnowsza technologia sieci komórkowych, która zapewnia znacznie szybsze prędkości transmisji danych w porównaniu do starszych technologii, takich jak 4G czy 3G. Piąta generacja działa dzięki swojej infrastrukturze – dużej liczbie małych stacji bazowych rozmieszczonych w odstępach na terenie całego kraju. Dzielą one obszary na tzw. komórki. Dzięki temu możliwe jest obsłużenie większej liczby użytkowników z wyższą prędkością przesyłu danych.
Czym jeszcze wyróżnia się technologia 5G? Oprócz korzystania z obecnych i znanych już częstotliwości radiowych wykorzystuje też nowy zakres – 700 MHz, 3,6 GHz oraz 26 GHz. Pozwala to na szybsze połączenie z siecią i zminimalizowanie opóźnień, ale nie tylko. Skorzysta z niej nie tylko pojedynczy użytkownik, ale i całe rozbudowane smart systemy. Istotnym aspektem 5G jest też bowiem rozwijanie technologii opartych na AI i rozbudowanie Internetu Rzeczy.
Bezpieczeństwo sieci 5G – czy jest się czego bać?
Bezpieczeństwo sieci 5G można rozumieć na kilka sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie w niej technologii zabezpieczeń, które chronią użytkowników przed różnymi cyberzagrożeniami. Kluczowa jest tutaj ochrona danych przez zaawansowane metody szyfrowania. Technologia ta również korzysta z lepszych i skuteczniejszych protokołów bezpieczeństwa, które zabezpieczają przed atakami zarówno urządzenia mobilne, jak i stacje bazowe.
Z siecią 5G może łączyć się wiele urządzeń, w końcu jest ona istotnym elementem rozbudowy Internetu Rzeczy. Naturalnie powoduje to większą podatność sieci na cyberzagrożenia. Dlatego ważnym elementem jest również rozwój systemu zarządzania tożsamością. Umożliwi on bardziej szczegółową kontrolę nad tym, które urządzenia i aplikacje mogą łączyć się z siecią. To zwiększa bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko nieautoryzowanego dostępu. Ze względu na to, że Sieć 5G jest projektowana z myślą o obsłudze rosnącej liczby urządzeń IoT możemy przypuszczać, że będzie znacznie lepiej chroniona niż inne sieci.
Mity i fakty – najczęstsze obawy związane z siecią 5G
Wokół sieci 5G narosło wiele mitów i obaw. Na początek trzeba zaznaczyć, że ludzie zazwyczaj obawiają się tego co nowe, również dlatego, że nie do końca rozumieją, jak dana technologia działa. Jednym z powszechnych mitów jest obawa, że sieć 5G będzie bardziej podatna na ataki, a więc i masowe naruszenia prywatności użytkowników. W rzeczywistości jednak, jak wspomniano wyżej, technologia ta wykorzystuje nowoczesne sposoby szyfrowania, które z dużą skutecznością chronią dane osobowe i zapewniają prywatność. Można nawet stwierdzić, że najprawdopodobniej jest ona lepiej chroniona niż sieć LTE.
Jednym z innych, dość powszechnych mitów (które niestety zahaczają o teorie spiskowe), jest przekonanie, że sieć 5G będzie narzędziem do masowego nadzorowania społeczeństw. Istnieją ugrupowania, którym mogłoby zależeć na szerzeniu tego typu dezinformacji, natomiast najlepszym sposobem jest tutaj pozyskiwanie wiedzy ze sprawdzonych źródeł np. rządowej strony gov.pl.
W debacie na temat wpływu sieci 5G na zdrowie pojawia się wiele obaw dotyczących promieniowania elektromagnetycznego. Osoby, które obawiają się nowej technologii, wskazują na zwiększone ryzyko rozwoju raka czy wystąpienie problemów z układem odpornościowym. Na szczęście, jak podaje portal gov.pl, wielu naukowców obala te mity, podkreślając jednocześnie potrzebę walki z innym, realnym problemem – szerzeniem dezinformacji.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie różnych organizacji zdrowotnych wynika, że obecnie nie można potwierdzić bezpośredniego związku między ekspozycją na fale radiowe a negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Zgodnie z prawem poziom promieniowania nie może przekraczać konkretnego limitu, który wynosi 10 W/m2. Został on wyznaczony przez organizacje takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Międzynarodowa Komisja Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP). Sieć 5G jest dodatkowo nieustannie monitorowana. Przeprowadza się badania, które pozwalają reagować w miarę potrzeb i aktualizować rekomendacje.
Przyszłość sieci 5G – 6G za rogiem
Rozwój technologii sieciowych nieustannie przyspiesza, a na horyzoncie jawi się już wizja sieci 6G. Choć 5G dopiero zaczyna być szeroko wdrażane, naukowcy i inżynierowie pracują nad następną generacją. Ta może przynieść jeszcze szybsze prędkości, mniejsze opóźnienia i całkowicie nowe możliwości.
Co tak naprawdę może dla nas oznaczać technologia 6G? Najprawdopodobniej będzie oferować prędkości transmisji danych do 1 terabita na sekundę. To ogromna różnica względem możliwości 5G, które już w tym momencie są dla nas zaskakujące. Tak wysokie prędkości wpłyną na rozwój tzw. inteligentnych miast, gdzie każdy element – od samochodów, przez systemy monitoringu, po zarządzanie ruchem i usługami będzie ze sobą połączone. 6G wpłynie zatem realnie na rozwój możliwości IoT, do którego połączonych będą nie miliony, lecz miliardy urządzeń.
Pełne wdrożenie sieci 6G może jeszcze potrwać, być może mowa tu nawet o 10 latach oczekiwania. Już teraz budzi jednak ono duże zainteresowanie. Wprowadzenie 6G będzie kolejnym krokiem w kierunku zautomatyzowanego świata, dlatego nie warto zamykać się na nowe technologie. Tych w ciągu najbliższych lat zdecydowanie będzie tylko przybywać.