Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czy sport to zawsze zdrowie?

Niedawno skończyły się mistrzostwa, temat piłki nożnej i rozgrywek był na ustach prawie wszystkich – zarówno tych, którzy z wypiekami na twarzy śledzili tabele z wynikami, jak i tych, którzy mieli dość zamieszania i nadmiernej ekscytacji tym tematem. Jednak koniec jednej imprezy nie oznacza próżni w temacie, skoki już trwają, a i inne zimowe sporty budzą ciekawość. Jest też i druga strona tego kolorowego świata, często niewidoczna dla przeciętnego obserwatora. Oprócz emocji, wyników, kontraktów czy pewnego stylu życia jest też świat rozpaczy, długów, cierpienia i desperacji.

Tak, mowa o uzależnieniu od zakładów bukmacherskich, które często mają swój początek właśnie w silnym zainteresowaniu sportem, drużynami, i ich zmaganiami. Tak jak w przypadku każdej formy hazardu, to co miało być po prostu zabawą, rozrywką staje się koszmarem zarówno dla osoby, która nie może powstrzymać się od stawiania kolejnych zakładów, jak i dla bliskich tej osoby. Chęć gry, często odegrania się z długów, wzmocniona iluzją, że „tym razem na pewno się uda”, przyczynia się dramatów całych rodzin.

Dla osoby uzależnionej od hazardu, brak środków finansowych nie jest sygnałem do zaprzestania gry. Prawie zawsze znajdzie się ktoś od kogo można pożyczyć pieniądze na grę. Kiedy kontakty wśród znajomych czy bliskich są już spalone, z „pomocą” przychodzą „chwilówki”, czyli szybkie pożyczki, z reguły jednak wysoko oprocentowane. Jednak i to możliwe jest do czasu.

Silny stres, napięcie, wstyd i strach osoby, która już jest w pętli długów, prowadzi do dalszych desperackich prób wybrnięcia z sytuacji. Niestety, często te próby zamiast przybliżać do rozwiązania, pogłębiają kryzys. Może pojawić się alkohol czy narkotyki, by odwrócić uwagę od rzeczywistości. Niestety, część osób jest tak zdesperowana, że targa się na swoje życie. Żadne z tych rozwiązań nie przynosi upragnionego efektu, a jedynie ból, krzywdę bliskich i coraz większe długi.

Czy faktycznie nie ma wyjścia? Co może zrobić osoba, która potrzebuje pomocy w wydostaniu się z takiej sytuacji? A bliscy? Co z osobami, które będąc w relacji z osobą uzależnioną cierpią, żyją pełni obaw, lęku, nie radzą sobie z emocjami? Pomoc jest dostępna zarówno dla osób z uzależnieniem od hazardu (czy innej czynności), jak i dla osób bliskich, które niewątpliwie powinny zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

W ośrodkach Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż w Bielsku-Białej, Żywcu, Czechowicach-Dziedzicach i w Pszczynie, prowadzony jest program opieki i terapii osób uzależnionych od czynności oraz ich bliskich i rodzin. Skorzystać z niego może zarówno osoba, która zmaga się z uzależnieniem czy też problemowym używaniem hazardu (mowa tu o różnych jego formach, np.: grze na automatach, zdrapkach, lotto, grze w kasynie, również internetowych), jaki innych czynności: mediów społecznościowych, gier komputerowych, zakupów, ćwiczeń fizycznych, pracy, seksu. Pomoc uzyskają także osoby bliskie osób z uzależnieniem – to ważne, bo często bliscy doświadczają ogromu problemów, silnego stresu, nieprzyjemnych uczuć oraz angażują się w pomoc, która najczęściej przynosi odwrotny do zamierzonego skutek.

Program, oprócz pomocy terapeutycznej, umożliwia skorzystanie z nieodpłatnej pomocy prawnej i doradztwa w zakresie spłaty długów. Możliwe jest skorzystanie z terapii w formie stacjonarnej – zakwaterowanie i wyżywienie również jest finansowane w ramach programu.

Pomoc jest bezpłatna, finansowana ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Błękitny Krzyż prowadzi terapię osób uzależnionych od hazardu już od 2012, od kiedy do ośrodków uzależnień od alkoholu zaczęły zgłaszać się osoby nie umiejące poradzić sobie z przymusem gry hazardowej.

W tym roku Błękitny Krzyż obchodzi jest 25-lecie pracy w naszym regionie. Oprócz wydarzeń oficjalnych związanymi z obchodami rocznicy, obywają się wydarzenia towarzyszące, takie jak akcje krwiodawstwa, zbiórka karmy dla zwierząt bezdomnych, wyjścia w góry, mające na celu zachęcić do świadomego stylu życia, spędzania czasu aktywnie, bez używania alkoholu czy innych substancji zmieniających świadomość. Bieżące wydarzanie są ogłaszane na stronie fundacji na Facebooku.

Ośrodki, w których można uzyskać pomoc:

Ośrodek Leczenia Uzależnień
al. Legionów 1
34-300 Żywiec
Tel. 33 861 00 83

Miejski Ośrodek Terapii Uzależnień
ul. Mostowa 1
43-300 Bielsko-Biała
Tel. 33 822 79 83

Miejski Ośrodek Terapii Uzależnień
ul. Nad Białką 1b
43-502 Czechowice-Dziedzice
Tel. 32 215 97 40

Ośrodek Psychoprofilaktyki
ul. Paderewskiego 3
43-200 Pszczyna
Tel. 32 210 42 92

Ośrodek Readaptacyjny – pomoc stacjonarna, z zakwaterowaniem i wyżywieniem
ul. Bystrzańska 51a
43-300 Bielsko-Biała
Tel. 33 817 20 49

WAŻNE! Do czerwca 2023 Błękitny Krzyż realizuje Projekt Pilotażowy Ministra Zdrowia skierowany do dzieci i młodzieży uzależnionych i problemowo korzystających z urządzeń nowych technologii. Przyjęcia bez skierowania.

Poradnia Uzależnień Behawioralnych dla Dzieci i Młodzieży

ul. Nad Białką 1b
43-502 Czechowice-Dziedzice
Tel. 510 243 619

ul. Paderewskiego 3
43-200 Pszczyna
Tel. 515 804 156

więcej na stronie i w mediach społecznościowych:

www.bk-europe.pl, FB @slask.fundacja.blekitny.krzyz, IG @blekitnykrzyz

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia, uzyskanych w konkursie przeprowadzonym przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

 

 

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zły tytuł
zły tytuł
1 rok temu

Proszę za hazard, uzależnienie nie winić sportu w tytule