Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czy szczoteczki soniczne są zdrowe dla zębów i dziąseł?

Choć wciąż wiele osób używa szczoteczek tradycyjnych czy elektrycznych, to urządzenia soniczne cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego? Dzięki nim skutecznie usuniesz zanieczyszczenia i płytkę nazębną, a technologia soniczna zapewni bezpieczeństwo Twoim dziąsłom. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest również komfort użytkowania. Jak działają szczoteczki soniczne? Czym różnią się od modeli rotacyjnych i manualnych? Jaki wpływ na zdrowie zębów i dziąseł mają szczoteczki soniczne? Zachęcamy do lektury artykułu.

Jak działają szczoteczki soniczne?

Ich praca opiera się na technologii fal dźwiękowych, które wprawiają włókna szczoteczki w ruch wymiatająco-pulsacyjny. Generują nawet 96 000 ruchów sonicznych w trakcie minuty, co pozwala na skuteczne pozbycie się płytki nazębnej, resztek pokarmowych, przebarwień powierzchniowych oraz innych nieczystości z wnętrza jamy ustnej. Wysokie częstotliwości odpowiadają za łączenie się cząsteczek śliny i pasty, które następnie pod postacią mikropęcherzyków powietrza penetrują trudno dostępne miejsca, np. przestrzenie międzyzębowe. Szczoteczki soniczne zazwyczaj wyposażone są w kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu oraz kilka przydatnych funkcji zwiększających komfort użytkowania, np. czujnik kontroli nacisku, zużycia włosia czy timery, które odmierzają prawidłowy czas szczotkowania zębów, rekomendowany przez specjalistów.

Szczoteczki soniczne, elektryczne i manualne – czym się różnią?

Różnice między poszczególnymi rodzajami szczoteczek nie opierają się tylko i wyłącznie na ich wyglądzie, lecz również na sposobie działania oraz użytkowania danego urządzenia. Dużo ciekawostek i opisy różnych modeli znajdziesz na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-szczoteczek-sonicznych/ Poniżej znajdziesz zestawienie szczoteczek sonicznych z elektrycznymi oraz manualnymi.

  • Szczoteczki soniczne – posiadają podłużną główkę czyszczącą, a jej włosie wprawiane jest w ruch dzięki falom dźwiękowym. Ciekawym zjawiskiem związanym z tego rodzaju szczoteczkami jest kawitacja, czyli wytwarzanie mikropęcherzyków powietrza, które docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Aby wyszczotkować zęby urządzeniem sonicznym, wystarczy przyłożyć końcówkę do powierzchni zęba pod kątem 45 stopni w kierunku linii dziąseł.
  • Szczoteczki elektryczne – posiadają silniczek elektryczny, okrągłą główkę, którą wprawiają w ruch rotacyjno-pulsacyjny, zazwyczaj z prędkością kilku lub kilkunastu tysięcy ruchów wykonywanych w trakcie minuty. Aby wyszczotkować zęby urządzeniem elektrycznym, wystarczy przyłożyć końcówkę do powierzchni zęba,
    a następnie przesuwać ją w kierunku kolejnych obszarów.
  • Szczoteczki tradycyjne – wciąż najpopularniejsze przyrządy do czyszczenia zębów, posiadają podłużne główki. Szczotkowanie odbywa się ręcznie przy zastosowaniu jednej z kilku dostępnych technik, w przypadku dorosłych jest to wymiatanie, natomiast w przypadku dzieci – ruch okrężny.

Wpływ szczoteczek sonicznych na zdrowie zębów

Włókna szczoteczek sonicznych są zawsze przebadane oraz posiadają niezbędne certyfikaty. Zazwyczaj wyprodukowane są z nylonu, który jest bezpieczny dla szkliwa, dziąseł i uzupełnień protetycznych. Każdy pacjent powinien zastanowić się również nad grubością włókien swojej szczoteczki. Jeśli posiadamy delikatniejsze dziąsła, lepszym wyborem będą szczoteczki z miękkim lub średnim włosiem. Czyszczą osady równie dobrze, co twarde końcówki, a przy tym nie podrażniają dziąseł i nie doprowadzają do mikrouszkodzeń szkliwa. Miękkie szczoteczki polecane są zwłaszcza w przypadkach stanów zapalnych, zapaleń przyzębia lub u dzieci z chorobami przyzębia. Na rynku szczoteczek sonicznych dostępne są także urządzenia dla dzieci – z miękkimi włóknami, przydatnymi trybami pracy oraz odpowiednio mniejszą liczbą ruchów wykonywanych przez minutę. Przydatne są także timery, które nauczą naszą pociechę właściwego czasu szczotkowania zębów.

Wpływ szczoteczek sonicznych na zdrowie dziąseł

Szczoteczki soniczne zapewniają dziąsłom pewnego rodzaju masaż, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko występowania stanów zapalnych w ich okolicach. Wielokrotnie przeprowadzone badania wykazują, że stosowanie urządzeń sonicznych poprawia stan dziąseł już po kilku tygodniach. Płytka nazębna oraz kamień nazębny nie mają żadnych szans z technologią dźwiękową, a co za tym idzie – nie uciskają naszych dziąseł, co zapobiega obrzękom i bólom.

google_news