Wydarzenia Żywiec

Czy to kupczenie stanowiskami? Po co nowa komisja w Radzie Powiatu Żywieckiego?

Sesja Rady Powiatu Żywieckiego. Fot. Starostwo Powiatowe w Żywcu

Podczas wczorajszej (27 maja) sesji Rady Powiatu Żywieckiego radni zajmowali się dzieleniem powyborczych łupów, czyli „obsadzaniem” komisji. Radny Mirosław Figura (Koalicja Obywatelska) nie krył ogromnego zdziwienia rozdzieleniem dotychczasowej Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej i zadał niewygodne pytania dla powiatowych włodarzy.

W Radzie Powiatu Żywieckiego w tej kadencji powstało aż 11 komisji! Nie da się ukryć, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Przewodniczący ma o około 500 zł więcej (przewodniczący Komisji Rewizyjnej nawet i o około 800 zł więcej!), a wiceprzewodniczący o około 300 zł więcej niż szeregowy radny (ten ma około 2000 zł – wszystkie dane na podstawie informacji ze starostwa z 2022 roku). Jest zatem o co zabiegać, wszak pieniądz piechotą nie chodzi!

Jak łatwo policzyć kolejne komisje powodują wzrost wydatków na utrzymanie radnych z budżetu powiatu, czyli de facto z publicznych pieniędzy. Jedna dodatkowo komisja to wzrost wydatków o około 10 tysięcy złotych rocznie!

Zatem podział dotychczasowej Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej na dwie wywołał spore zdziwienie u radnego Mirosława Figury.

– W poprzedniej kadencji komisję prowadziła radna Bogumiła Lach (Koalicja Obywatelska – przy red). Ale teraz komisję rozdzielono. Jakie są przesłanki i uzasadnienie do rozdzielenia tej komisji? Będzie to kosztować rocznie około 10 tysięcy złotych. Jak to wytłumaczymy naszym wyborcom i podatnikom? Czy przybyło tyle zadań? Czy też to tylko kupczenie stanowiskami? Czy to tworzymy dla kogoś i dla czyjegoś stanowiska i przez to dodatkowo wydamy 10 tys. zł? – dopytywał radny Mirosław Figura.

Starosta żywiecki Adrian Midor (PiS) stwierdził, że komisję rozdzielono z uwagi na zadania w zakresie służby zdrowia.

– Komisja Zdrowia cały czas zajmuje się szpitalem i to jest jakby jedna sprawa. Wiemy, że tutaj mamy wiele wyzwań. A z drugiej strony, w porozumieniu z naszym koalicjantem, którym jest Porozumienie Samorządowe, założyliśmy sobie działanie na rzecz poprawy polityki senioralnej, ale także i współpracę z młodzieżą. Już niedługo będziemy chcieli powołać Młodzieżową Radę Powiatu Żywieckiego. Słowem chcemy zintensyfikować działania i dla młodych ludzi, i dla seniorów. Dlatego taka Komisja Polityki Społecznej – tłumaczył starosta Adrian Midor.

Jak „obsadzono” podzieloną komisję? Przewodniczącą Komisji Zdrowia została Halina Kubica (PiS), a przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej Paweł Żygliński (Dla Ziemi Żywieckiej). Ta ostatnia formacja związana jest z burmistrzem Żywca Antonim Szlagorem.

Jak rozdzielono stanowiska przewodniczących w komisjach?

Komisja Budżetu i Finansów – Adam Iwanek (PiS)

Komisja Oświaty i Wychowania – Aleksandra Legierska (PiS)

Komisja Polityki Gospodarczej – Henryk Jurasz (Wspólnota Samorządowa)

Komisja Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli – Jadwiga Jakubiec (PiS)

Komisja Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Współpracy z Samorządami – Jadwiga Jurasz (PiS)

Komisja Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa – Gabriela Kolonko (Porozumienie Samorządowe)

Komisja Zdrowia – Halina Kubica (PiS)

Komisja Polityki Społecznej – Paweł Żygliński (Dla Ziemi Żywieckiej)

Komisja ds. Planowania i Rozwoju – Władysław Skrzyp (PiS)

Komisja Rewizyjna – Zbigniew Gąsiorek (PiS)

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji – Maciej Pokusa (PiS)

google_news