Porady i inspiracje

Czy warto kupować teraz złoto?

W czasach pędzącej inflacji i niepewności o stan globalnej gospodarki na znaczeniu zyskują bezpieczne przystanie, czyli takie formy inwestowania, które pozwalają zabezpieczyć kapitał w trudnych czasach. Jedną z nich są metale szlachetne, przede wszystkim złoto, które pozwala zachować siłę nabywczą pieniędzy w długiej perspektywie czasu. Co istotne, w złoto można dziś inwestować nawet niewielkie kwoty. Jak się do tego zabrać i co warto wiedzieć?

Dlaczego warto zainwestować złoto?

W obecnej sytuacji, kiedy inflacja rośnie z miejsca na miesiąc, za którą w dodatku nie nadążają stopy procentowe, realna wartość zgromadzonych oszczędności spada. Lokaty są oprocentowane o około połowę mniej niż wskaźnik inflacji. To skłania do inwestowania np. w nieruchomości (których ceny również rosną), jednak obecnie wymaga to ogromnego kapitału. Wraz z inflacją rosną zwykle także ceny złota, jednocześnie zainwestować w nie może niemal każdy – wystarczy już kilkaset złotych.

Dlaczego warto rozważyć inwestycję w złoty kruszec?

  • Względna stabilność ceny – w krótkich okresach (np. w perspektywie roku) ceny kruszcu mogą się wahać. Patrząc historycznie, systematycznie rosną. Dlatego też złoto jest uważane za bezpieczny sposób na przechowanie wartości pieniądza w czasie.
  • Pewność zakupu i zbycia – złoto jest rozpoznawalne w każdym zakątku globu i wszędzie respektuje się jego wysoką wartość. Nie zawsze jest tak z tradycyjnymi walutami, które są zdecydowanie bardziej uzależnione od sytuacji zewnętrznej. Ich wartość może się diametralnie obniżyć w wyniku kryzysu, nieumiejętnej polityki pieniężnej, czy zdarzeń geopolitycznych, takich jak wojny.
  • Korzystne warunki zakupu – złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT (dotyczy to wyrobów wysokiej próby, tzn. bez istotnych domieszek innych kruszców).

Jak inwestować dziś w złoto?

Metale lokacyjne (oprócz złota, również srebro, pallad i platyna) są dostępne w formie tradycyjnych sztab, a także monet bulionowych. Złote sztabki można kupić w wielu wariantach – najmniejsza dostępna dla klientów indywidualnych waży 1 g i kosztuje w październiku 2022 około 300 zł. Oczywiście im większa gramatura, tym sztabka jest droższa – przykłady to, 2, 5, 10, 50, 100, 250, 500 g, a nawet 1 kilogram (cena tej ostatniej to około 260 000 zł).

Z kolei monety bulionowe znajdziemy w gramaturze 1 uncji trojańskiej (1 oz, czyli 31,1 g). Za taką monetę trzeba obecnie zapłacić około 8 500 zł. Można kupić również mniejsze warianty, np.1/2 lub 1/10 oz. Monety posiadają oryginalne zdobienie, związane często z krajem, w którym zostały wybite. Popularne „narodowe” przykłady to między innymi Kanadyjski Liść Klonowy, Chińska Panda, Amerykański Bizon, Wiedeński Filharmonik, Bestie Królowej, czy Australijski Kangur.

Gdzie bezpiecznie kupować złoto?

Aby mieć pewność zakupu autentycznych produktów, najlepiej zgłosić się do sprzedawcy, który profesjonalnie zajmuje się obrotem metalami szlachetnymi. Przykładem takiego sprzedawcy jest ASCOIN – sztabki i monety bulionowe można kupić przez internet lub w tradycyjnym salonie sprzedaży w Warszawie, przy ul. św. Barbary 4. Nie zaleca się kupować złota czy srebra na aukcjach internetowych lub w innych serwisach on-line, gdzie nie zawsze można dokładnie zweryfikować sprzedawcę.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments