Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czy znalezienie pracy po kryzysie COVID-19 musi być trudne?

Gospodarka wszystkich krajów świata, nie tylko Polski, musi wkrótce ruszyć po kryzysie. Już teraz na portalach ogłoszeniowych zaczyna się pojawiać coraz więcej ofert pracy. Choć dotychczas bardzo wielu pracowników niemal z dnia na dzień zostało zwolnionych i nierzadko pozbawionych środków do życia, firmy muszą powoli wracać do pracy, a i wcześniej zwolnieni pracownicy znajdą wkrótce nowe zatrudnienie. Nikt nie może być pewien tego, jak szybko uda nam się wrócić do stanu sprzed epidemii. Znalezienie pracy po kryzysie COVID-19 powinno być jednak pierwszym krokiem w tym kierunku. Gdzie i jak szukać pracy, żeby najszybciej jak to możliwe odbudować swój budżet?

Darmowy Europass to przepustka do całej Europy

Powoli obostrzenia odnośnie przekraczania granic między państwami europejskimi są łagodzone. Już w Polsce zniesiony został obowiązek 14-dniowej kwarantanny po powrocie z pracy poza granicami naszego państwa. Polacy chętnie podejmują się pracy w sąsiednich krajach, a niezwykle pomocnym narzędziem będzie w tym Europass darmowy cv. Póki co nie wymyślono jeszcze lepiej działającego systemu, dzięki któremu można przedstawić swoje kwalifikacje i umiejętności pracodawcom w całej Europie.

Znalezienie pracy po kryzysie COVID-19 może być dla wielu osób okazją na rozpoczęcie życia w innym kraju europejskim. Całkiem niedawno rozpoczął się sezon zbiorów szparagów i truskawek, podczas którego dotychczas wielu młodych Polaków wyjeżdżało do pracy w Niemczech czy w Holandii. Jeszcze miesiąc temu sytuacja mogła wskazywać na to, że w tym roku będzie to niemożliwe. Na szczęście Europa powoli przejmuje kontrolę nad pandemią. Gospodarka rusza, pracownicy są potrzebni, a pierwsi chętni do pracy Polacy już wyjechali.

To CV wywołuje pierwsze wrażenie na pracodawcy

Nie bez powodu mówi się, że pierwsze wrażenie w wielu kontaktach jest bezwzględnie najważniejsze. Nie inaczej jest podczas aplikowania na stanowisko pracy. Pracodawca, przeglądając wiele nadesłanych życiorysów, musi mieć powód, aby na którymś się zatrzymać. Co powoduje, że CV wywołuje takie wrażenie?

Po pierwsze, szata graficzna. Choć kwalifikacje i doświadczenie pracownika rzeczywiście są najważniejsze, to nie one zwykle przyciągają uwagę jako pierwsze. Nawet najbogatszy życiorys nie będzie wyglądał atrakcyjnie, gdy zostanie napisany jako jeden długi blok tekstu. Różne przykłady cv autorstwa cv-maker.pl mogą świetnie pokazać ten efekt – to naturalne, że zatrzymamy się przy tym szablonie, który na pierwszy rzut oka wyda się najciekawszy wizualnie.

Po drugie, konkretne kwalifikacje. Znalezienie pracy po kryzysie COVID-19 nie powinno być trudne ze względu na wcześniejsze zwolnienie w trakcie panującej epidemii. Najważniejsze, żeby teraz potrafić przekazać w jasny sposób swoje umiejętności przyszłemu pracodawcy. Teraz to nie ukrywanie swoich porażek jest naprawdę istotne, lecz podkreślenie swoich kwalifikacji – to tacy pracownicy będą naprawdę potrzebni po kryzysie.

Rzetelne oferty pracy – gdzie je znaleźć?

Niestety na wielu portalach ogłoszeniowych, które nie specjalizują się w ofertach pracy, pojawia się mnóstwo mało wiarygodnych informacji. Znalezienie pracy po kryzysie COVID-19 ma być rozwiązaniem gwarantującym powrót do stabilności finansowej, więc szkoda tracić czas na oferty, które nie są w stanie tego zapewnić. Centralna baza ofert pracy to prawdopodobnie najbezpieczniejsze miejsce do aplikowania na stanowiska z różnych branż. To baza prowadzona przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, więc nie pojawiają się tu mało rzetelne oferty.

Ze wszystkich stron internetowych oferty pracy Indeed.com cieszą się prawdopodobnie największym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, Indeed jest światowym liderem w branży rekrutacyjnej. Oferty udostępniane na tej stronie są weryfikowane, żeby móc zapewnić ich rzetelność.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lukas
Lukas
4 miesięcy temu

Widać, że na wszystko wraca juz na normalne tory. Coraz więcej ogłoszeń pojawia sie tez bezposrednio na stronach firm. W medicover w zakładce aktualne oferty pracy są wolne etaty i do administracji i na recepcję i dla lekarzy czy pielegniarzy. Trzeba po prostu być czujnym i szukać w konkretnych miejscach, w firmach z potenacjałem