Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czym jest elastyczność w pracy?

Czas i idące zanim zmiany nie omijają rynku pracy. To z kolei wymaga od pracowników umiejętności dopasowywania się do nowych okoliczności i umiejętności szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby firmy. Dużym atutem, który coraz częściej jest kluczowym argumentem przy zatrudnianiu konkretnej osoby, jest elastyczność. Co to takiego?

Elastyczność jako kompetencja

Oferty pracy to nie tylko propozycja, jaką składają pracodawcy. To również lista wymagań, jakich oczekują oni od kandydatów na dane stanowisko. Przeglądając ogłoszenia dostępne np. w serwisie internetowym Pracuj.pl znajdziesz wiele anonsów, w których wymienione są cechy osobiste i umiejętności dodatkowe, z którymi związana jest dana praca.

Coraz częściej wśród kompetencji, jakich od potencjalnych pracowników oczekują ich ewentualni pracodawcy, pojawia się elastyczność w pracy. Jeśli ją posiadasz, możesz okazać się cennym nabytkiem całej firmy. Cecha ta oznacza bowiem, że w krótkim czasie odnajdziesz się w każdym miejscu, na każdym stanowisku i z powodzeniem poradzisz sobie z powierzanymi Ci zadaniami.

Elastyczność w pracy jest kompetencją, z którą możesz liczyć na szybki rozwój zawodowy. Szybko wdrożysz się w nowe obowiązki, a co za tym idzie – w krótkim czasie zdobędziesz doświadczenie potrzebne na wyższym stanowisku.

W jakiej pracy przyda się elastyczność?

Elastyczność jako kompetencja pracownika jest mile widziana szczególnie w firmach funkcjonujących w szybko zmieniających się branżach. Tam, gdzie każdego dnia pojawiają się nowe technologie i rozwiązania usprawniające dany system, potrzebny jest śledzący dynamikę specjalista, który umiejętnie wykorzysta nowości w swojej pracy.

Pracownik cechujący się elastycznością będzie mile widziany również w firmach realizujących różnego rodzaju projekty, gdzie do każdego zadania tworzony jest nowy zespół. W takich sytuacjach liderzy danej grupy zmieniają się odpowiednio do potrzeb. Elastyczny pracownik nie będzie miał problemu z dostosowaniem się do nowego sposobu kierowania i spełnienia wymagań stawianych mu przez nowego przełożonego.

Każda praca zespołowa wymaga elastyczności od osób tworzących dany zespół. Może bowiem zdarzyć się tak, że z różnych powodów trzeba będzie przejąć zadania kolegi. W takiej sytuacji im szybciej wdrożysz się w nowe obowiązki, tym efektywniej go zastąpisz.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Jak sobie poradzi ktoś bez elastycznego kręgosłupa? Jest trochę takich.

Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu

Serwilizm.