Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czym kierować się przy wyborze odzieży roboczej dla pracowników?

Wyposażenie pracowników w odzież ochronną jest jednym z obowiązków każdego pracodawcy. Właściwie skompletowany strój roboczy zapewni pracownikowi nie tylko wymagane bezpieczeństwo, ale także i komfort, co z kolei przyczyni się do zwiększenia jego wydajności a tym samym poprawy funkcjonowania prowadzonej działalności gospodarczej. W jaki sposób dobierać odzież roboczą dla zatrudnionych pracowników? Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę?

Profesjonalna odzież robocza – czy jej zakup jest obowiązkowy?

Do obowiązku zaopatrzenia pracownika w ubranie robocze odnosi się art.237 Kodeksu pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca jest zobowiązany do nieodpłatnego wyposażenia zatrudnionych pracowników w odzież ochronną w sytuacji wykonywania specyficznych i ciężkich prac fizycznych takich jak np. praca na malarni lub hali produkcyjnej, gdzie przestrzegać należy przepisów z zakresu BHP (bezpieczeństwa i higieny pracy) bądź wtedy, kiedy ich osobista odzież narażona jest na zabrudzenie lub uszkodzenie.
Zakupiona na potrzeby pracowników odzież robocza w dalszym ciągu pozostaje własnością pracodawcy, co zobowiązuje go do regularnego konserwowania i czyszczenia jej poszczególnych elementów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przymierzając się do skompletowania ubioru dla pracowników, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad rodzajem odzieży. Hurtownia odzieży roboczej Magros BHP posiada atrakcyjną ofertę, wśród której znajdziemy zarówno odzież roboczą (https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/), jak i odzież ochronną. Głównym zadaniem odzieży roboczej jest ochrona zdrowia pracownika oraz zabezpieczenie jego osobistych elementów ubioru przed zniszczeniem. Na zakup odzieży ochronnej zdecydować powinni się właściciele firm, których pracownicy swoje obowiązki zawodowe wykonują w tzw. niesprzyjających warunkach np. z chemikaliami lub substancjami żrącymi.

W przypadku odzieży roboczej niezwykle ważna jest jakość wykonania, dlatego też dużą uwagę należy skupić na materiale wykorzystanym do jej produkcji. Elementy ubioru takie jak: spodnie, bluzy, koszule, kombinezony, obuwie, rękawice, kaski, okulary czy maski powinny wyróżniać się ogromną wytrzymałością oraz trwałością, wówczas w sposób prawidłowy spełniać one będą swoje zadanie. Dobór rozmiaru jest kwestią indywidualną, w tym wypadku pracodawcy mogą poprosić zatrudnionych pracowników o podanie dokładnych wymiarów, co umożliwi dokonanie właściwego zakupu.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup odzieży roboczej w profesjonalnym sklepie, jednym z nich jest Hurtownia odzieży roboczej Magros BHP, która umożliwia szybkie skompletowanie stroju pracowniczego dla wielu branż przemysłowych. Udając się na zakupy musimy wiedzieć, że na odzież roboczą składają się następujące elementy: koszulka na krótki lub długi rękaw, spodnie robocze typu ogrodniczki lub do pasa, bluza lub koszula robocza, odpowiedni model obuwia roboczego, okrycie wierzchnie (kurtki przeciwdeszczowe, chroniące przed wiatrem, mrozem itp.).

google_news