Zadbanie o to, by startup został właściwie zarejestrowany, a później można było zapewnić jego właściwy rozwój, wymaga wiele pracy. Dlatego zawiłe sprawy finansowe lepiej powierzyć jest w ręce profesjonalistów, to znaczy biura rachunkowego specjalizującego się w startupach i posiadającego w swoich sezeregach licznych specjalistów od finansów projektów testujących model biznesowy oraz prawa. Takie biuro w sposób kompleksowy zajmie się wszelkimi zawiłościami związanymi z księgowością, raportowniem i doradztwem.
Księgowość startupu
Biuro rachunkowe dla startupu zazwyczaj przedstawia ofertę, która biorąc pod uwagę specyfikę rozpoczynania działalności ułatwi start bezpieczny start. Eksperci wezmą pod uwagę wszystkie plany i dobiorą właściwą formę prowadzenia działalności gospodarczej, zajmą dokumentami oraz pomogą w takich kwestiach jak rejestracja spółek. Biuro rachunkowe zadba również o wszystkie wymogi prawne i kwestie podatkowe. Specjaliści będą pomocą w wyliczeniu środków potrzebnych do rozpoczęcia działalności, a także w prognozowaniu przychodów i kosztów. Takie biura rachunkowe obsługują również rachunki bankowe, odciążając przedsiębiorców od zlecenia wynagrodzeń, czy opłat faktur.
Prowadzona przez zewnętrzne biuro rachunkowe księgowość da też gwarancję, że dokumentacja będzie bezpieczna, sprawy finansowe będą prowadzone profesjonalnie i starannie, a właściciele startupu będą mogli zajmować się wyłącznie rozwijaniem swojego biznesu.
Potrzeby księgowe startupu
Specyfikacja startupów sprawia, że wybrane biuro rachunkowe oprócz działań typowych, jakie wykonuje w przeciętnej firmie, musi podejmować się również bardziej specyficznych zadań. Specjaliści w swojej dziedzinie oferują rozpoczynającym swoją działalność firmom:
- rozliczenia transakcji opartych o blockchain i transakcje walutowe (np. prowadzenie odrębnej ewidencji, która przyda się w czasie wypełniania deklaracji PIT-38 i wyliczania podatku dochodowego na koniec roku),
- raportowanie zarządcze (czyli przedstawianie danych, które wspomogą proces podejmowania decyzji dotyczących firmy; mogą być to stałe raporty ale też doraźne analizy, które cechować będzie wielowymiarowe podejście do zagadnienia),
- odrębna ewidencja kosztów (w przypadku uzyskania przez startup dotacji),
- rozliczanie zarobków z aplikacji mobilnych,
- model współpracy rozproszonej (dla klientów prowadzących magazyn i sprzedaż towarów),
- integracja z e-commerce i e-bankingiem (dla klientów prowadzących sprzedaż w Internecie za pomocą platform e-commerce),
- obsługa rachunków bankowych, dzięki czemu przedsiębiorca nie musi zaprzątać sobie głowy opłaceniem faktur.
Współpracując z biurem rachunkowym które zadba o finanse startupu, na każdym etapie działalności będzie można mieć pewność, że rachunki prowadzone są właściwie i dzięki temu firma na bieżąco realizuje zobowiązania wobec państwa.