Książnice w Andrychowie i Kalwarii Zebrzydowskiej świętowały swoje 70. urodziny. Choć to poważny wiek, to obie placówki wcale na staruszki nie wyglądają. Pierwsza z wymienionych już zażyła inwestycyjnego eliksiru młodości, a druga łyknie go niebawem. I są to miejsca, gdzie nie tylko wypożycza się książki, czy korzysta z czytelni.
Miejska Biblioteka Publiczna w Andrychowie startowała w skromnych warunkach przy ulicy Jedności Robotniczej (dziś Legionów), w jednoizbowej siedzibie. Potem było już lepiej – dwa pomieszczenia przy Obrońców Stalingradu (obecnie Krakowska), a następnie trzy przy placu Kombatantów (dziś Rynek). Na 30-lecie istnienia odbyła się przeprowadzka do obecnej siedziby przy Krakowskiej 74 (rok wcześniej MBP połączono z wypożyczalniami wiejskimi). Na saloniki literackie do andrychowskiej książnicy przyjeżdżali tak znani autorzy jak Wisława Szymborska, Jalu Kurek, Joanna Chmielewska i wielu innych. Dziś w MBP znajdują się wypożyczalnie dla dzieci, dorosłych i młodzieży. Na piętrze jest czytelnia z boksami komputerowymi z Internetem. Na tym nie koniec, bo w bibliotece są także punkty książki mówionej oraz wypożyczalnia gier planszowych. W przyziemiu urządzono Centrum Informacyjne z redakcjami lokalnego radia i pisma samorządowego. A prezent na urodziny? – Możemy poszczycić się remontem budynku, głównie na zewnątrz – mówi dyrektor MKB Sylwia Błasiak (zob. foto powyżej). – Mieliśmy problemy z dachem i odwodnieniem budynku. To już za nami. Wykonaliśmy też termomodernizację, ułożyliśmy płytki na balkonie, zainstalowaliśmy śniegołapy i zagospodarowaliśmy teren wokół. W przyziemiu wyremontowaliśmy część redakcyjną z łazienkami. Inwestycja kosztowała 1,2 mln zł, z tego połowa pochodziła z funduszy Unii Europejskiej. Za parę miesięcy rozpocznie się kolejny remont. Tym razem zaplanowano wymianę podłogi w czytelni dla dorosłych. Warto dodać, że andrychowska książnica, to także miejsce spotkań, prelekcji, projektów edukacyjnych i działalności klubu seniora, co stanowi dodatkową ofertę w życiu kulturalnym gminy. Szefowa MKB może się pochwalić i tym, że placówka proponuje swoim użytkownikom to samo co książnice w największych miastach Małopolski, w tym w Krakowie (przy zachowaniu odpowiednich proporcji w liczbie zbiorów). Obecnie z biblioteki i wiejskich punktów filialnych korzysta bez mała 7 tysięcy osób (w praktyce co szósty mieszkaniec gminy), mających do dyspozycji zbiory o wielkości 86 500 pozycji.
Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej, która powstała w grudniu 1948 roku, również startowała w bardzo skromnych warunkach. – Pierwsza siedziba znajdowała się w budynku przy ulicy 1 Maja 17 (dziś 3 Maja) – mówi dyrektor placówki Bogusława Moskała (zob foto poniżej). – Obecnie znajduje się tam pracownia krawiecka i sklepik. Pierwszym kierownikiem była Jadwiga Augustyniak, która mieszkała na miejscu, a jej mieszkanie od biblioteki oddzielała… kotara. W 1975 roku powstał oddział dla dzieci i młodzieży, a zbiory dla dorosłych przeniesiono najpierw na krótko na ulicę Sądową (do dawnej bożnicy), gdzie panowały jednak złe warunki i znaleziono nową siedzibę na ulicy 1 Maja, ale nie w tym samym w budynku, tylko położonym naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy.
Do obecnej siedziby przy ulicy Jana Pawła II biblioteka przeprowadziła się w 1985 roku. W Brodach, Leńczach, Przytkowicach i Stanisławiu Dolnym działają jej cztery filie. Łącznie kalwaryjska BP ma 2 tysiące czytelników, a zbiory sięgają 60 tysięcy pozycji. Działalność placówki wybiega poza wypożyczanie książek, czy udostępnianie czytelni. To żywe miejsce z prelekcjami, spotkaniami i akcjami promującymi czytelnictwo oraz wystawami przypominającymi dawną i bliższą historię. Bogusława Moskała, socjolog i historyk z wykształcenia, jest także regionalistką propagująca małą ojczyznę. Książnica, w niewielkim stopniu do tej pory remontowana, podobnie jak andrychowska placówka też doczekała się prezentu jubileuszowego. Będzie on rozpakowany wkrótce. – Zaplanowany jest całkowity remont biblioteki – mówi dyrektor Moskała. – Budynek jest gminną własnością, dlatego inwestycja prowadzona będzie przez lokalny samorząd. Otrzymamy dofinansowanie z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przedsięwzięcie obejmie termomodernizację budynku i remont generalny jego wnętrza. Wymieniona zostanie elektryczność, powstanie wentylacja, gdyż kominy wentylacyjne trzeba było zdemontować ze względu na groźbę zawalenia. Biblioteka na czas remontu będzie działać najprawdopodobniej w tak zwanym okrąglaku należącym do Cechu Rzemiosł Różnych. Na razie dobiegają końca prace projektowe i po ich finalizacji znany będzie dokładny termin rozpoczęcia robót.