Bielsko-Biała Sport Cieszyn

Dawid i… spółka

Piękny sukces podczas XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży „Wielkopolskie 2018” odniósł Dawid Pisarek (RKS Cukrownik Chybie). 11-latek zajął trzecie miejsce w wieloboju, a do tego zdobył srebrny medal w ćwiczeniach na kółkach oraz brąz w ćwiczeniach na drążku. Startował w klasie III (U-12).

– Nie będę ukrywał, że jest to znaczący sukces dla tego młodego chłopaka. Dawid zapracował sobie na ten medal ciężkim wysiłkiem i potem wylanym na żmudnych treningach. To prawdziwa perełka, którą udaje się wyłowić raz na kilka lat. W dodatku może być przykładem sumiennej i systematycznej pracy podczas codziennych zajęć treningowych – mówi o swoim podopiecznym trener Andrzej Tomczyk, który od ponad… 35 lat oddaje serce gimnastykom sportowym w klubie Cukrownik Chybie.

To jedyna taka sekcja w naszym regionie. Dawid Pisarek ćwiczy raptem czwarty rok, a już ma w swoim dorobku 28 medali, w tym 16 złotych. Można powiedzieć, że z powodzeniem kontynuuje rodzinne tradycje, bowiem w 1985 roku pierwszy tytuł mistrza Polski zdobył dla klubu Daniel Pisarek, a następnie duże sukcesy odnosił Dariusz Pisarek – czołowy zawodnik w kraju wśród seniorów, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, uczestnik Pucharów Świata i Mistrzostw Europy, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

– Dawid ma wszystkie cechy predysponujące do uprawiania tej bardzo trudnej dyscypliny, jaką jest gimnastyka sportowa. Na samym początku były momenty, że chciał rezygnować, ale wytrwał i zaczął szybko przekuwać ciężką pracę w sukcesy. To zawsze motywuje i mobilizuje. Ja odczuwam olbrzymią satysfakcję, że mam w tym swój udział. Czekałem… 19 lat, na tego rodzaju sukces w naszej skromnej sekcji. Poprzedni medal w zawodach rangi Mistrzostw Polski zdobyty był w 1999 roku – mówi szkoleniowiec.

Pod okiem Andrzeja Tomczyka ćwiczy obecnie 20 chłopców w czterech grupach wiekowych. Im pisane są sukcesy na Mistrzostwach Śląska. Ostatnie zawody w Zabrzu przyniosły 9 medali. Trzy złote krążki wywalczył Dawid Pisarek (wielobój gimnastyczny, ćwiczenia na grzybku, ćwiczenia na kółkach – klasa III do lat 12), ale na podium stanęli też Karol Krzempek (brąz w ćwiczeniach na kółkach, klasa I do lat 18), Jakub Rozmarynowski (brąz w skoku przez konia, klasa I do lat 18), Konrad Kuboszek (srebro w ćwiczeniach na koniu z łękami, klasa II do lat 15), Artur Skokłosa (srebro w ćwiczeniach na kółkach, klasa III do lat 12) oraz Bartłomiej Wójcik (srebro w skoku przez konia i brąz w ćwiczeniach na poręczach – klasa III do lat 12).

Z Mistrzostw Śląska w klasie młodzieżowej (do lat 9), które odbyły się w Radlinie, trzy medale przywiózł Filip Trojan. Zdobył srebro w wieloboju gimnastycznym oraz złoto w skoku przez konia i srebro w ćwiczeniach na podporach. Sebastian Herdzina był czwarty w ćwiczeniach wolnych i piąty w ćwiczeniach na podporach, w wieloboju ósmy, ale zdobył złoto w gronie ośmiolatków (rocznik 2010). Następnie na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Śląska Młodzików (do lat 9) w Nysie, podopieczni Andrzeja Tomczyka wywalczyli cztery medale. Dwukrotnie na trzecim stopniu podium stawał Filip Trojan (ćwiczenia wolne i ćwiczenia na podporach), natomiast w wieloboju gimnastycznym srebro zdobył Sebastian Herdzina, a brąz Cyprian Przemyk (rocznik 2011).

Te zdobycze, to efekt ciężkich treningów, które w dodatku odbywają się wręcz w spartańskich warunkach, w sali gimnastycznej udostępnianej w szkole podstawowej. Na inne klubu nie stać. Sekcja Gimnastyki Sportowej może liczyć głównie na pomoc samorządu gminnego i rodziców. Sukcesy wykuwane są więc naprawdę w trudzie i znoju. Tym większa chwała za to pasmo osiągnięć trwające od ponad 35 lat…