Wydarzenia Cieszyn

Dębowiec: Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci

Fot. GOKSiT Dębowiec

Dziś upamiętniono ofiary Marszu Śmierci. Znicze pod pomnikiem w Dębowcu zapalili: wójt gminy Dębowiec, Tomasz Branny i wójt gminy Goleszów, Sylwia Cieślar.

76 lat temu więźniowie niemieckiego, nazistowskiego obozu Auschwitz – Birkenau zostali popędzeni w Marszach Śmierci do Wodzisławia oraz w głąb rzeszy. Skrajnie wyczerpani pobytem w obozie i morderczą pracą umierali niemal masowo po drodze. Jak co roku ofiarom oddano hołd w gminie Dębowiec. Na polu w “Dolce” pod lasem  znajduje się bowiem grób zbiorowy, w którym spoczywa 19. więźniów podobozu oświęcimskiego Auschwitz – Golleschau.

Marsze Śmierci rozpoczęły się 17 stycznia 1945 r. Z 56000 więźniów, wyprowadzonych z Auschwitz, zginęło – według różnych szacunków – od 9 000 do nawet 15 000 ludzi. Ich ciała znaczyły szlak tego straszliwego marszu. Mieszkańcy gmin na trasie wiele ryzykowali, pragnąc w godny sposób pochować zmarłych.

Dziś, Tomasz Branny oraz Sylwia Cieślar spotkali się przy mogile, by uczcić pamięć ofiar. Złożono kwiaty i zapalono znicz.

Fot. GOKSiT Dębowiec

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Szacun, troszkę mało 2-ch wójtów.