Kultura i rozrywka Wadowice

Dekoratornia, czyli spotkania z rękodziełem

Takie cacka wyszły spod rąk pań, które wzięły udział w inauguracyjnym spotkaniu. Fot. Edyta Łepkowska

W Miejskim Domu Kultury w Andrychowie ruszyły warsztaty, które są spełnieniem marzeń dla osób pragnących ozdobić mieszkanie pięknymi przedmiotami, nie wydając na to fortuny. Każdy może się na nich nauczyć, jak własnoręcznie wykonać ozdoby identyczne z tymi, które są sprzedawane w sklepach z rękodziełem.

 

Tematem pierwszego spotkania z cyklu Dekoratornia były przejrzyste świece żelowe. Dokładnie takie, jakie wiele osób przywozi znad morza – z zatopionymi w środku warstwami barwnego piasku, muszelkami i rozgwiazdami. Jak się okazało, są one bardzo łatwe do wykonania, nie wymagają żadnych specjalnych umiejętności, a efekt zawsze jest spektakularny.

 

Mam w domu podobne świece ze sklepu i zawsze byłam ciekawa, jak można je zrobić. Super, że pojawiły się takie zajęcia, bo to coś innego, a naprawdę przydatnego – powiedziała nam jedna z uczestniczek, Anita Młodzik z Zagórnika. Inne panie były równie zadowolone. Wszystkie podkreślały, że takich inicjatyw bardzo dotąd brakowało. Niektóre przyjechały na warsztaty aż z Wadowic.

 

Magdalena Glanowska, która prowadzi zajęcia, wyjawia, że następne spotkanie (planowane na 2 kwietnia) ma być poświęcone technice decoupage, ale innej niż stosowana zazwyczaj. Będzie to bowiem decoupage odwrócony. Uczestniczki ozdobią szklane talerze od spodu, tak aby wzór był widoczny przez szkło. W planach są też warsztaty wykonywania ramek na zdjęcia techniką „kutego srebra” (w której zamiast szlachetnego metalu stosuje się zwykłą folię aluminiową) oraz tworzenia ozdób z użyciem utwardzacza do tkanin.

 

Autorką zdjęć jest Edyta Łepkowska.

 

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o