Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Diecezja ma dziewięciu nowych kapłanów. Do tej chwili szykowali się sześć lat

Fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka

Dziś w katedrze w Bielsku-Białej dziewięciu diakonom z terenu diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel udzielił święceń kapłańskich. Mężczyźni, którzy przyjęli sakrament w stopniu prezbiteratu, przyrzekli posłuszeństwo biskupowi i jego następcom. Nowo wyświęceni prezbiterzy wezmą udział w budowaniu kościoła, wspólnoty kapłańskiej, różnych grup oraz parafii.

Prezbiterami zostali: Kamil Bywalec – pochodzi z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-Białej Hałcnowie, roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Floriana w Żywcu; Mateusz Cader – pochodzi z parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej, roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Przemienia Pańskiego w Buczkowicach; Łukasz Kasprzak – pochodzi z parafii Miłosierdzia Bożego w Sułkowicach-Łęgu, roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie; Tomasz Kramarczyk – pochodzi z parafii św. Andrzeja Apostoła w Osieku, roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy; Mikołaj Krzyżowski – pochodzi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sopotni Wielkiej, roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Stanisława BM w Andrychowi; Robert Oczkowski – pochodzi z parafii św. Wojciecha BM w Bulowicach, roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej; Adrian Pietrasina – pochodzi z parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy, roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich; Józef Skurzok – pochodzi z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Koniakowie, roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Jana Chrzciciela w Rudzicy; Patryk Zaręba – pochodzi z parafii św. Stanisława BM w Bielsku Białej, roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii śś. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach.

Fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka

Do dzisiejszego wydarzenia neoprezbiterzy przygotowywali się przez sześć lat formacji seminaryjnej w Krakowie. Błogosławieństwa nowym kapłanom udzieliło wraz z biskupem kilkudziesięciu kapłanów. Nowi księża od września rozpoczną pracę duszpasterską w swoich pierwszych parafiach, a jutro, w niedzielę 20 maja, odprawią w rodzinnych wspólnotach parafialnych.

Fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka

Uroczystą mszę św. wraz z biskupem Pindlem sprawowało kilkudziesięciu kapłanów, w tym m.in. biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger oraz wikariusz generalny diecezji ks. Marek Studenski. Wśród modlących się przy ołtarzu byli proboszczowie z parafii, z których pochodzą neoprezbiterzy, oraz przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rodzin, znajomi i przyjaciele neoprezbiterów, a także klerycy i diakoni z krakowskiego seminarium.

Fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka

Wyświęceni w sobotę kapłani rozpoczęli formację w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym w 2016 roku. Przyjętych zostało wówczas 36 kleryków z archidiecezji krakowskiej oraz diecezji bielsko-żywieckiej. Obecnie rocznik liczy 17 osób.

Fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka

google_news
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
2 lat temu

Niech Duch Święty prowadzi Was w mądrości i miłości do Boga i ludzi. Zawsze biegnijcie do Maryji, to nasz ukochana Mama, pomoże Wam. Bardzo się z Wami cieszę! Znam osobiście trzech nowych księży, to kochani ludzie!

Slayer
Slayer
2 lat temu

Też mi nowina:)) za kilka lat potencjalni bezrobotni

Zz
Zz
2 lat temu

Płaci się na nich bo nasze podatki idą na nich a Oni bez kontroli publicznej sami się wybierają.

Krzyś
Krzyś
2 lat temu

Chrońmy swoje dzieci

AntyPisior
AntyPisior
2 lat temu

Kryzys w kościele widać gołym okiem. I bardzo dobrze.

ZKK
ZKK
2 lat temu

Szczęść Boże !

7489075324
7489075324
2 lat temu

Moze tak o przekretach diecezji redakcja napisze. Zamiast akademii ku czci.

Rydzchyc
Rydzchyc
2 lat temu
Reply to  7489075324

Daj spokój jakie przekręty przecież to złoci ludzie, uczciwi duchowni żyją w skromności ubóstwie celibacie zgodnie z pismem św. Gdzie im w głowie pieniądze ,s*x ,uciechy :-))

tylko pytam
tylko pytam
2 lat temu
Reply to  7489075324

Co tam bełkoczesz?

to niemożliwe
to niemożliwe
2 lat temu
Reply to  7489075324

Jak to możliwa akademia ku czci, przecież redakcja słynie, zdaniem wielu, z atakowania kościoła.

dlaczego
dlaczego
2 lat temu

Ja też przyjąłem sakrament małżeństwa ale nie przyrzekałem posłuszeństwa małżonce a i odwrotnie tak jak tutaj biskupowi i jego następcom. A nie czasem Bóg jest najważniejszy i wierni parafianie, z którymi ksiądz będzie miał do czynienia?. Żołnierz ślubuje na przysiędze wierność, lecz nie generałowi. Syn pewnej polityczki widocznie też nie rozumiał.

wujek dobra rada
wujek dobra rada
2 lat temu
Reply to  dlaczego

Jak zazdrościsz diakonom to przysięgnij teraz posłuszeństwo swojej małżonce i będzie po twojej rozterce.

nie w tym rzecz
nie w tym rzecz
2 lat temu

ani w odwrotną stronę nie będę działał bo nie zazdroszczę, skąd to wyczytałeś. Czego mam zazdrościć, deklaracji przywiązania jak chłop pańszczyźniany?

w tym rzecz
w tym rzecz
2 lat temu

Mam na myśli deklarację – przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi i jego następcom, nie z realiów dzisiejszego cywilnego świata.

taka prawda
taka prawda
2 lat temu
Reply to  dlaczego

To dlatego że twoja żona nie jest biskupem. Upiekło ci się.

służyć
służyć
2 lat temu
Reply to  taka prawda

Nie jest biskupem ale prawie świętą, nie raz trzeba było klękać. To posłuszeństwo też na pewno by zaakceptowała, nie tylko względem siebie ale i teściowej. Że też takiej przysięgi nie ma w rocie przysięgi małżeńskiej, to się dziwię.

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Niech Bóg ich prowadzi do byli i żyli w Świętości tego życzę wszystkim prezbiterom a w szczególności Ks. Mikołajowi Krzyżowskiemu z Sopotni Wielkiej. Bóg z Tobą Księże. +++