Wydarzenia Cieszyn

Dlaczego Cieszyn to nie stolica Europy Środkowej?

Fot. Michał Cichy

Tytułowe pytanie jest oczywiście prowokacyjne, a odnosi się do bardzo podobnie brzmiącego tytułu książki, o której będzie można jutro posłuchać, czy też porozmawiać.

Marcin Dębicki oraz Radosław Zenderowski napisali książkę pt. “Dlaczego Cieszyn (nie) jest stolicą Europy Środkowej? Idiosynkratyczne mniemania o charakterze miasta”. W Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbędzie sie jutro spotkanie promocyjno-dyskusyjne z nimi.

Prof. dr hab. Radosłąw Zenderowski (Instytut Nauk o Polityce i Administracji, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) oraz dr hab. Marcin Dębicki, prof. UWr (Zakład Socjologii Pogranicza, Instytut Socjologii, Uniwersytet Wrocławski / Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza) pochylą się nad zagadnieniami:
–  Czym dziś jest Europa Środkowa? Gdzie przebiegają jej granice? Co ją konstytuuje?
– Co czyni Cieszyn miastem środkowoeuropejskim?
– Jakie są jego największe niedoskonałości w tym względzie?
– Które miasta można traktować jako najpoważniejszych konkurentów Cieszyna do miana “stolicy” Europy Środkowej?
– Czy w ogóle ustalanie stołeczności Europy Środkowej ma sens?
Spotkanie o charakterze dyskusyjnym moderował będzie Wojciech Święs z Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Kiedy  dokładnie? W niedzielę 11 grudnia o godz. 15.00 w Sali Rzymskiej muzeum przy Regera 2. Wstęp wolny.
Marcin Dębicki, dr hab. MD, prof. UWr, zatrudniony w Zakładzie Socjologii Pogranicza IS UWr; zajmuje się społecznym obliczem Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem polskich sąsiedztw, w tym pograniczy; zagadnieniom tym poświęcił kilkadziesiąt artykułów i cztery książki (jako autor i współautor).`Mieszka we Wrocławiu.
Radosław Zenderowski, prof. dr hab., kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; zajmuje się badaniem konfliktów etnicznych i etnoreligijnych w Europie Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza na Bałkanach, tożsamości narodowych i regionalnych, przemian granic i pograniczy. Mieszka w Cieszynie.
google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazik
Kazik
1 rok temu

Od czasów Cara Ficka w tym mieście stawiano tylko na jakąś kulturę czy wydarzenia a na transport czy za Olbrychta na zakłady pracy w ogóle, tak więc w środku Europy dziura albo biała plama jak kto woli.

kto pomyśli?
kto pomyśli?
1 rok temu
Reply to  Kazik

Tak by mogło być, ale wtedy nacisk na drogi, kolej aby ludzie mogli wygodniej dojechać do miejsc pracy. Ale myśli się o kawałku torów dla nieużytecznego w transporcie tramwaju wewnętrznego.

a czemu nie
a czemu nie
1 rok temu

Na spotkaniu powinna być pani burmistrz Cieszyna i panowie z Warszawy dowiedzą się, że Cieszyn jest stolicą Europy Środkowej

Dzony
Dzony
1 rok temu
Reply to  a czemu nie

Rozumiem że wizyta tej pani wyrażona jest w formie żartu, a to że zachowuje się jak gdyby była włodarzem stolicy Środkowej Europy to już inna bajka .

chyba a może chybie
chyba a może chybie
1 rok temu
Reply to  Dzony

Nawet i nie żart, jeśli się mówi o tak podstawowych sprawach jak stolica czy nie to Cieszyn – jest ktoś najbardziej właściwy w temacie Cieszyna a nie Warszawiacy. Nie w charakterze wizyty lecz gospodarza.