Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Dni Ziemi Jordanowskiej – Stachursky, Sumigoj, Top Girls i „bachuski”! SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Fot. CKiBM Jordanów

W najbliższy weekend warto wybrać się do Jordanowa, gdzie odbędą się Dni Ziemi Jordanowskiej z muzyką, sportowymi emocjami, pysznościami oraz rekonstrukcją unikalnego zwyczaju o nazwie „bachuski”.

W piątek (11 sierpnia) organizatorzy zapraszają o 16.00 do siedziby Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej przy jordanowskim rynku, gdzie rozpocznie się przedstawienie Teatru Blaszany Bębenek – „Kot w butach”. Darmowe wejściówki są do odbioru w CKiBM.

Z kolei w sobotę (12 sierpnia) o 11.00, również w CKiBM, ruszy rywalizacja w 15. Turnieju Szachowym o Puchar Starosty Suskiego. Godzinę później na Rynku rozpocznie się Piknik Wojskowy z pokazami sprzętu wojskowego, strefą zabaw dla dzieci i żołnierską kuchnią. Potrwa on do 18.00. Wcześniej, bo o 15.00 na boisku Jordana, zacznie się świętowanie z okazji 100-lecia piłki klubowej w Jordanowie, a całość zwieńczy festyn taneczny od 20.00 aż do późnych godzin nocnych. Natomiast w CKiBM o 18.00 rozpocznie się koncert przebojów filmowych z udziałem Joanny Trafas i Aleksandra Brzezińskiego.

W niedzielę (13 sierpnia) o 10.00 organizatorzy zapraszają na uroczystą mszę do kościoła parafialnego w intencji mieszkańców i piłkarzy klubu sportowego. O 11.15 w restauracji Przystań u Lipy wygłoszona zostanie okolicznościowa prelekcja dotycząca 100-lecia zorganizowanego klubowego piłkarstwa w Jordanowie. Wtedy też wręczone zostanie odznaczenie Zasłużony dla Ziemi Jordanowskiej, które otrzyma klub Jordan Jordanów. Z kolei o 11.30 wystartuje V Bieg Jordanowski o Puchar Burmistrza Miasta Jordanowa (bieg główny odbędzie się na dystansie 7,5 km). Muzyka na jordanowskim rynku rozbrzmi o 14.30, a zagra Orkiestra Dęta OSP Jordanów. Godzinę później na placu przed Galerią Jordanowską rozpoczną się „bachuski”.

– Będzie to widowiskowa rekonstrukcja unikalnego i dawnego jordanowskiego zwyczaju odtworzonego na podstawie prac Oskara Kolberga – informują organizatorzy, którzy szczegółów nie zdradzają, aby widzowie mogli zobaczyć na własne oczy o co chodzi.

O 16.00 na scenie pojawi się zespół folkowy Sumigoj, a po nim zaśpiewa zespół disco polo Top Girls. Przerywnikiem będą pokazy Szkoły Tradycyjnego Karate Góral z Jordanowa i tańca nowoczesnego grupy Karmel z Jordanowa. A o 19.30 na scenę wkroczy gwiazda wieczoru Stachursky, który zaśpiewa swoje największe przeboje. Po jego występie, gdzie zapewne nie zabraknie bisów, organizatorzy zaproszą na koncert Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej pod batuta Łukasza Wichra, a potem wszystkich czeka zabawa taneczna podczas dyskoteki pod gwiazdami.

Organizatorami Dni Ziemi Jordanowskiej są Urząd Miasta Jordanowa oraz Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej w Jordanowie.

Fot. CKiBM Jordanów

Fot. CKiBM Jordanów

Fot. CKiBM Jordanów

Fot. CKiBM Jordanów

Fot. Orkiestra Dęta OSP Jordanów

Fot. CKiBM Jordanów

Fot. CKiBM Jordanów

Fot. CKiBM Jordanów

Fot. CKiBM Jordanów

Fot. CKiBM Jordanów

google_news