Wydarzenia Sucha Beskidzka

Dożynki połączone z urodzinami gminy

Zorganizowane w Bystrej Podhalańskiej Dożynki Gminne 2017 były wyjątkowe i stały się okazją do wspomnień. Zostały bowiem połączone z uroczystymi obchodami jubileuszu 25-lecia gminy.

Początkowo wsie Bystra (obecnie Bystra Podhalańska) i Sidzina wchodziły w skład gminy Jordanów. Przemiany społeczno-gospodarcze do jakich doszło na początku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku  sprawiły, że wśród radnych zaczęła kiełkować idea usamodzielnienia się wsi i stworzenia nowej gminy. Do rozpadu gminy jordanowskiej i powstania gminy Bystra-Sidzina doszło 1 kwietnia 1992 roku. Jej siedzibą został budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Bystrej. Zbigniew Podsadecki, został pierwszym wójtem Bystrej-Sidziny, choć niekwestionowanym kandydatem był Jan Stokłosa, jednak ostatecznie nie zdecydował się kandydować.  Na stanowisko wójta Kółko Rolnicze zaproponowało Zbigniewa Podsadeckiego, a Rada Gminy przyjęła kandydaturę 12 marca 1992 roku. Na wniosek świeżo upieczonego wójta na zastępcę powołano Franciszkę Rapacz. W kolejnych kadencjach funkcję tę sprawował Jan Motor, a następnie Maciej Motor (do 2002 roku). Sekretarzem gminy przez 25 lat była Maria Garlicka. – W doborze kadry kierowano się zasadą zatrudniania w pierwszej kolejności osób pracujących w Urzędzie Miasta i Gminy Jordanów, zwracano również uwagę, by pracownicy wywodzili się z naszych miejscowości – wspomina wójt Podsadecki, który pełnił tę funkcję do 1999 roku. Schedę po nim przejął Andrzej Basiura, ale cztery lata później ustąpił pola Aureliuszowi Kani, który był gospodarzem Bystrej-Sidziny przez trzy kadencje, czyli 12 lat. Od 2014 roku włodarzem gminy jest Stanisław Tempka.

Na przestrzeni lat ewoluował również skład Rady Gminy. Zmieniali się także ich przewodniczący. Pierwszym był Jan Stokłosa, a po nim tę funkcję sprawowali Franciszka Rapacz (1998-2002), Jan Motor (2002-11), Krzysztof Drobny (2011-14), a obecnie przewodniczącym ponownie jest Jan Motor. Do 2002 roku mieszkańcy wybierali 18 radnych gminnych. Potem liczba radnych została zredukowana do 15, wybieranych w czterech okręgach. Obecnie okręgi są jednomandatowe.

Młoda gmina sukcesywnie przejmowała kompetencje z zakresu budownictwa, geodezji, komunikacji, oświaty czy służby zdrowia. Wszyscy dotychczasowi włodarze gminy zauważają, że od  początku istnienia priorytetowymi zadaniami były inwestycje drogowe, komunalne oraz służące poprawie życia społeczno-kulturowego.

Zanim jednak przyszedł czas na wspominanie uczestnicy dożynek zebrali się w kościele na uroczystej mszy świętej. Po niej przeszli pod muszlę koncertową. Odbyło się między innymi wzruszające odśpiewanie „Roty”, a po niej ośpiewano wieńce dożynkowe. Na stołach pojawiło się wyborne jadło i ciasta. A jak urodziny gminy to urodziny. Zatem na deser była kawa i urodzinowy tort.

Podczas gali plenerowej wręczono pamiątkowe statuetki dla działaczy samorządowych związanych z gminą od początku jej istnienia. Szczególne wyróżnienie w uznaniu zasług dla gminy Bystra-Sidzina otrzymali byli wójtowie – Zbigniew Podsadecki, Andrzej Basiura oraz Aureliusz Kania oraz byli przewodniczący Rady Gminy – Krzysztof Drobny, Jan Stokłosa, Franciszka Rapacz. Wyjątkowe statuetki wręczono również emerytowanej sekretarz gminy Marii Galickiej oraz byłym sołtysom Bystrej Podhalańskiej Stanisławie Maciaszek i Sidziny Bolesławowi Czarnemu.

Autorem fotoreportażu jest Wojciech Ciomborowski

 

 

google_news