Wydarzenia Cieszyn

Do czego może prowadzić nienawiść? Prelekcja za kratami

Fot. Z archiwum ZK w Cieszynie

W Zakładzie Karnym w Cieszynie odbyła się prelekcja upamiętniająca ofiary żydowskiej zagłady. Spotkanie miało związek z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Na zaproszenie funkcjonariuszy cieszyńskiej służby więziennej wykład poprowadził Zbigniew Niziński, prezes warszawskiej fundacji „Pamięć, która trwa”. Podczas prezentacji multimedialnej zapoznał osadzonych z mało znanymi miejscami i zdarzeniami związanymi z martyrologią Żydów i Polaków. Poruszające historie świadków zostały ukazane na tle odszukanych przez fundację i nieupamiętnionych do tej pory grobów pomordowanych Żydów, a także Polaków, którzy zginęli, niosąc im pomoc. Miejsca te są porozrzucane po polach i lasach całego kraju.

– Przedstawione fakty i zdarzenia wywarły na osadzonych duże wrażenie, skłaniając ich do refleksji i przemyśleń odnośnie nienawiści i tego, do czego może ona prowadzić – mówi por. Tomasz Głasek, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Cieszynie. Dodaje, że w nadolziańskim więzieniu od wielu lat prowadzony jest projekt edukacyjny „Auschwitz – Edukacja Obywatelska”, w ramach którego osadzeni mają możliwość zapoznania się z historią tego miejsca poprzez uczestnictwo w licznych zajęciach tematycznych, m. in. spotkaniach z muzealnikami, wyjazdach do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau czy też projekcjach filmowych i wystawach. Są to spotkania uczące empatii i pokory.

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bielszczanin JOHNY
Bielszczanin JOHNY
1 rok temu

Nienawidzę całego tego “państewka” a szczególnie paniuś udających sędziny w “sądach”! Nie przewiduje płacenia polsce choćby złotówki podatku, posiadania dzieci w tym “kraju” ani obrony tego totalitaryzmu, dyktatury kobiet w razie konfliktu zbrojnego. Do tego prowadzi dyskryminacja mężczyzn w Bielskich “sądach”. Domagam się natychmiastowego zniesienia równouprawnienia!

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

Nie nadaje się na “Odpowiedz”.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

Dobrze byłoby zaprezentować wypowiedź osadzonych poddanych prelekcji a nie rzecznika prasowego ZK. Być może byłaby autentyczna, wyrażona własnymi słowami i odczuciami. Nie tylko nienawiść, do nienawiści trzeba było dodać mechanizm nacjonalistycznej, zbrodniczej polityki państwa. W artykule nie ma nic co to za państwo.

maurycy
maurycy
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

RASISTOWSKIEJ polityki. Dobrze zwrócona uwaga, wypowiedź osadzonego ubogaciłaby artykuł.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  maurycy

Raczej nie chodzi o ubogacenie lecz o sprawę zasadniczą. Rzecznik prasowy ma za zadanie wypowiadać się na rzecz słuszności efektu prelekcji. To czy osadzeni zostali skłonieni do refleksji i przemyśleń i w jakim stopniu prelekcja wywarła wrażenie najlepiej wiedzą osadzeni.

maurycy
maurycy
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Dokładnie.

maurycy
maurycy
1 rok temu

Jakie koncerny wyzyskiwały niewolniczą pracę więźniów różnych narodowości, w poszczególnych miejscach koncentracji, zagłady, czy odosobnienia. Takie marki jak Dr. Oetker, Boss, Bayer, BMW są znane? Jakie inne wielkie firmy współpracowały z jeszcze nazistami?

maurycy
maurycy
1 rok temu

W Auschwitz-Birkenau mordowani byli ludzie różnych narodowości, oczywiście Żydzi, Polacy również i nie tylko. Zdaje się, iż obóz w Auschwitz początkowo został założony właśnie z przeznaczeniem dla Polaków. A tymczasem, co Austriacy uczynili z miejscem polskiej martyrologii w Mauthausen-Gusen??? Wstyd dla Austrii!