Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Do czego służą profile ocynkowane?

Profile ocynkowane są gotowymi elementami z blachy, które zgrzewa się ze sobą w kształt kwadratu lub prostokąta. Pokrycie z ocynku służy zwiększeniu ich odporności na szkodliwe warunki atmosferyczne. Kiedy warto zamówić taki materiał do hurtowni stali?

Każdy spotkał się z problemem rdzewienia metalowych rzeczy, które wystawione są na działania czynników atmosferycznych. Rdza pokrywa też często słupki i bramy ogrodzeniowe. Konsekwencją jest nieestetyczny wygląd i niszczenie tych elementów. Jak tego uniknąć? Wystarczy sięgnąć po odporne profile ocynkowane. Obecnie używa się ich zresztą nie tylko przy budowie ogrodzeń. Materiały o różnych wymiarach znajdziesz w hurtowni stali. Co jeszcze musisz o nich wiedzieć?

Gdzie przydadzą się profile ocynkowane?

Profile ocynkowane określane są technicznie jako kształtowniki zamknięte wykonywane z blachy w gatunku DX51. Najpierw wygina się ją na kształt, który finalnie będzie miał profil (kwadrat, prostokąt), później zaś zgrzewa. Miejsce zgrzania, zwane szwem, może być dodatkowo zabezpieczone ocynkiem lub nie. Warstwa cynku pokrywająca profile ocynkowane ma za zadanie chronić metal przed niszczącym działaniem rdzy.

Nim zadzwonisz lub wybierzesz się do hurtowni stali po zakupy, musisz dobrze zastanowić się nad przeznaczeniem profili, które chcesz kupić. Bramy i słupki ogrodzeniowe to tylko jedna z możliwości ich wykorzystania. Warto mieć na uwadze jedną zasadę: materiały zabezpieczone ocynkiem przydadzą się wszędzie tam, gdzie warunki atmosferyczne powodują korozję i niszczenie metalu. Ocynk ogniowy stanowi najlepsze zabezpieczenie.

Rodzaje profili ocynkowanych

W hurtowni stali znajdziesz różne warianty profili ocynkowanych. Sprzedawane są najczęściej w sztangach liczących 2,5, 5, 6 lub 7 m. Zwykle nie ma jednak problemu z docięciem elementu na zamówienie. Ważniejszymi parametrami są:

 •  grubość ścianki: najcieńsze profile mają ścianki grubości 1,3 mm, najgrubsze z powszechnie dostępnych zaś 3 mm
 •  kształt: profile ocynkowane są kwadratowe lub prostokątne; warto pamiętać o tym, że kształt ma duży wpływ np. na wytrzymałość danego elementu na zginanie
 •  wymiary profili: najbardziej popularne profile posiadają wymiary 20×20, 40×40, 60×60, 80×80, 100×100 oraz 40×20, 50×30, 60×40, 60×20, 80×20, 100×20; inne wykonuje się na życzenie klienta
Co jeszcze zamówisz w hurtowni stali?

Wybierając się do hurtowni stali warto zwrócić uwagę na inne oferowane w niej produkty. Poza profilami można tu nabyć:

 •  blachy gorąco i zimno walcowane
 •  pręty płaskie
 •  pręty okrągłe, kwadratowe i sześciokątne
 •  płaskowniki
 •  kątowniki
 •  teowniki
 •  dwuteowniki
 •  ceowniki
 •  rury bez szwu lub ze szwem

Poszczególne kategorie produktów także występują w różnych długościach i z rozmaitymi grubościami ścianek. Wykonywane są też w różny sposób. Zanim skontaktujemy się z hurtownią stali, powinniśmy zrobić wstępne rozeznanie w oferowanym przez nią asortymencie. Potem zostaje już tylko uzgodnić szczegóły zamówienia i udać się po nie lub oczekiwać na transport sprzedawcy.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments