Wydarzenia Bielsko-Biała

Dodatek dla opozycjonistów

Już od 15 października osoby posiadające status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, będą mogły ubiegać się w ZUS o wypłatę tak zwanego świadczenia wyrównawczego.

Mogą się o nie strać osoby pobierające emeryturę, rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy w wysokości niższej niż 2 400 złotych.

Wysokość świadczenia wyrównawczego wypłacane będzie bowiem w kwocie – informuje ZUS – stanowiącej różnicę pomiędzy wspomnianymi 2400 złotymi a wysokością pobieranej emerytury lub renty. Stąd też wyliczane będzie indywidualnie dla każdego zgłoszonego przypadku.

Aby je otrzymać zainteresowany musi złożyć do ZUS wniosek wraz z dołączoną do niego decyzją potwierdzającą status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

ZUS informuje jednocześnie, że do wysokości emerytury lub renty (brutto) nie wlicza się w tym wypadku – dodatku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń.

Wniosek o świadczenie wyrównawcze (na druku ER-SWA) można złożyć w dowolnej placówce ZUS jednak decyzję w tej sprawie wyda ta placówka, która przyznała lub wypłaca wnioskodawcy świadczenie emerytalno-rentowe.

Kronika2110_m
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Brunhilda
Brunhilda
17 dni temu

Poczytajcie jak Hermenegilda sobie swoim dziadkiem gębę wyciera.

Hermenegilda
Hermenegilda
17 dni temu
Reply to  Brunhilda

Gdzie jest napisane, że Hermenegildy dziadek? Przytoczyłam historię bez wycierania gęby czyimkolwiek dziadkiem już nie pamiętam z jakiej książki. W książkach jest takie wycieranie gęby broń (Boże) Hilda. Kto czyta to sobie poczyta, nie musisz robić Hermenegildzie promocji bo za chwilę będą ustawiali się po autograf a tego sobie nie życzę.

w ciagu
w ciagu
18 dni temu

Po wojnie kombatantów przybywało w postępie arytmetycznym,dziś po stanie wojennym w postępie geometrycznym.

Hermenegilda
Hermenegilda
17 dni temu
Reply to  w ciagu

Ale tu i tam postęp. Dziadek bez postępu zmobilizowany został we Lwowie i zawieziony do obrony Warszawy, rozbity pod Modlinem, odesłany do niewoli do pracy u bauera i pozostał bez praw kombatanckich.

Hermenegilda
Hermenegilda
17 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Dodam: dziadek w PZPR ani w PiS nie był.

Hermenegilda
Hermenegilda
17 dni temu
Reply to  Hermenegilda

W dzisiejszych czasach zrozumiałam i uprzedzę co poniektórych Wesołych Romków: dziadek powinien zgłosić się o kombatanctwo do DojczeStanu bo tam na rzecz pracował całą wojnę jako jeniec wojenny. Tylko, że zmarł.

Hermenegilda
Hermenegilda
18 dni temu

W przeszłości nazywało się ładnie kombatanctwo.