Dobrze dobrane oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia naszego domu. Jego podstawową rolą jest umożliwienie domownikom wyraźnego widzenia. To jednak nie wszystko. Odpowiada ono także za prawidłowy komfort oraz szeroko pojętą wygodę. W różnych pomieszczeniach spełnia odmienną rolę i charakteryzuje się innymi właściwościami. Nie do przeceniania są także jego walory dekoracyjne. Co musimy wiedzieć na temat oświetlenia w naszym domu?
Moc źródła światła – podstawowy parametr oświetlenia
Moc żarówki wyrażana jest w watach. Stanowi ona jeden z najważniejszych parametrów, które określają wartość wszystkich źródeł światła. Świadomość mocy, a także jej odpowiedni dobór, znacząco wpłyną na poziom oszczędzania energii elektrycznej. Istnieje wiele rozwiązań, które są przyjazne naszemu domowemu budżetowi, np. lampy sufitowe LED. Dzięki takiemu rozwiązaniu pobór mocy może być niższy aż do 80% w porównaniu do klasycznych produktów.
Jaka powinna być moc źródeł światła? Lampy wiszące charakteryzują się zazwyczaj mocą 75 W, lampy stojące z kolei 40 W, a kinkiety i lampy naścienne – 25 W.
A co z całościową mocą światła? W zależności od tego, z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia, nieco się ona różni.
- Łazienka – ok. 100 W.
- Oświetlenie główne, zadaniowe i ozdobne w kuchni – ok. 100 W.
- Salon i sypialnia – 70-80 W.
- Pokoje dziecięce, w tym lampa główna, lampka na biurku, a także lampka nocna – 110-120 W.
Ostateczną moc dedykuje jednak metraż konkretnego pomieszczenia.
Barwa światła – jaka będzie najlepsza?
Barwę światła określamy w Kelvinach. Wiele badań potwierdza, że wpływa ona na ludzką aktywność. W zależności od tego, o jakim pomieszczeniu mowa, dedykowana jest inna barwa oświetlenia.
- Barwa ciepła, 2700-3200 K. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, które służą do wyciszenia.
- Barwa neutralna, 3300-4500 K. Tego typu oświetlenie stosujemy we wnętrzach użytkowych, np. w łazienkach.
- Barwa zimna, 4600-6500 K. Jest to doskonała barwa światła do miejsc, w których wykazujemy wzmożoną aktywność oraz pracę.
Oświetlenie do salonu
Potencjalny zakres doboru odpowiedniego oświetlenia do salonu jest ogromny. W tym przypadku śmiało możemy bawić się światłem, tworząc liczne kombinacje oświetlenia poprzez połączenie głównego oświetlenia w pomieszczeniu wraz z mniejszymi, które się w nim znajdują. Doskonałym wyborem będzie tu też regulacja natężenia całości oświetlenia, co sprawi, że będziemy mogli swobodnie sterować nastrojem w pomieszczeniu. Różnorodność oświetlenia salonowego i nie tylko zapewniają nam lampy Nowodvorski. W ofercie znajdziemy zarówno oświetlenie sufitowe, lampy podłogowe, jak i kinkiety. Które z nich wybrać do salonu?
Głównym oświetleniem salonu powinna być lampa sufitowa wisząca. Powinna być ona dobrana pod względem wielkości, koloru i stylu do naszego wnętrza.
Lampy podłogowe to z kolei doskonałe rozwiązanie oświetlenia miejscowego. Emitują one dużo światła, które skierowane jest przede wszystkim ku sufitowi. Takie rozwiązanie zapewnia efekt delikatnej poświaty, np. podczas oglądania telewizji.
Ciekawym rozwiązaniem do pokoju dziennego będą też kinkiety. Pomogą one stworzyć nam przytulną atmosferę po zmroku. Do wyboru mamy naprawdę szeroką gamę oświetleniową – modele, których światło kierowane jest do góry, ku dołowi, a także wokół kinkietów.
Oświetlenie do kuchni i łazienki
Zarówno kuchnia, jak i łazienka wymagają dobrego oraz funkcjonalnego oświetlenia. Lampy Lis to doskonała oferta oświetlenia kuchennego oraz łazienkowego. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem do tego typu pomieszczeń są reflektory LED. Bardzo często umieszczane są one na suficie jako główne oświetlenie. Często stosowanym rozwiązaniem jest oddzielenie reflektorów LED nad toaletą od reszty łazienki. Wówczas, korzystając z toalety, zapalamy wyłącznie światła znajdujące się nad nią. Takie rozwiązanie przyczynia się do znacznie mniejszego poboru prądu. W ofercie producenta znajdziemy jednak nie tylko reflektory ledowe. Możemy wybierać tu także spośród wielu licznych ozdobnych lamp do kuchni oraz łazienek – kinkietów, lamp ściennych czy sufitowych.
Najważniejsze jest jednak, aby każda z nich posiadała odpowiedni stopień szczelności – na wodę, wilgoć czy parę.
Oświetlenie domowe stanowi niezwykle istotny element wyposażenia naszej prywatnej przestrzeni. To właśnie ono w głównej mierze sprawia, że czujemy się komfortowo i dobrze. Wybierając odpowiednie barwy światła, a także jego moc, możemy znacząco wpłynąć na poprawę naszego życia – jakość snu, odpoczynku czy pracę.