Wydarzenia Sucha Beskidzka

Dotacje do wymiany pieców w gminie Jordanów

Fot. UG Jordanów

Blisko 40 wniosków wpłynęło od mieszkańców gminy Jordanów do samorządowców w sprawie dotacji na wymianę pieca.

W tym roku Urząd Gminy Jordanów wprowadził swój program dotyczący dotacji do wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Od daty jego obowiązywania, czyli od czerwca, mieszkańcy złożyli 39 deklaracji, z czego 22 wnioski dotyczą wymiany pieca na biomasę, 9 na kotły gazowe, a 8 na pompy ciepła.

Kilka deklaracji nie zostało zakwalifikowanych do programu ze względu na klasę posiadanego kotła do wymiany, bo spełniały już wymagania 3 klasy PN-EN 303-53 i w związku z tym nie były kotłami pozaklasowymi. Należy dodać, że tzw. uchwała antysmogowa dla województwa małopolskiego w pierwszej kolejności wprowadza obowiązek wymiany kotłów pozaklasowych, które można eksploatować do końca 2022 roku. Dotacja z gminnego programu przysługuje jednorazowo właścicielowi budynku mieszkalnego, jednorodzinnego i dotyczy wymiany starego, pozaklasowego źródła ciepła na nowe – kotły gazowe kondensacyjne, kotły olejowe, kotły na biomasę spełniające normy wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu i spełniające wymogi klasy 5 wg PN-EN 303-5:2012, systemy ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrzne, pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody – podkreślają urzędnicy.

Sama wysokość dotacji uzależniona jest od powierzchni użytkowej budynku/lokalu mieszkalnego, która wykazywana jest w deklaracji na podatek od nieruchomości: 3 500 zł – dla budynków lub lokali o powierzchni użytkowej do 70 metrów kwadratowych; 5 000 zł – dla budynków lub lokali o powierzchni użytkowej powyżej 70 m kw. i nie więcej niż 50 proc. faktycznie poniesionych kosztów zakupu i montażu nowego źródła ciepła.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Uwarunkowań urzędniczych więcej niż pieniędzy ma gmina. Stopnia termoizolacji nie ma jako warunku? bo nie ma sensu wprowadzać gazu, pieca wysokiej sprawności do starego domu kiedy ciepło wylatuje różnymi “dziurami” i marny jest poziom wyizolowania domu. Tam hajcować węglem.