Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dowody do wymiany. Masz na to… 10 lat

Fot. z arch. ŚUW w Katowicach

4 marca rozpocznie się proces wymiany tradycyjnych, dobrze nam znanych dowodów osobistych na nowe, elektroniczne. E-dowód – w ocenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji – ma usprawnić komunikację przeciętnego Kowalskiego z administracją publiczną. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Na wymianę tradycyjnych dowodów na nowe ministerstwo przewidziało 10 lat. Co istotne, dokument tożsamości będzie można wymienić przed upływem jego ważności, natomiast nie ma obowiązku wymiany dowodu, jeśli jest on aktualnie ważny.

Nowy dowód osobisty tak jak dotychczas będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. Ponadto, elektroniczny dowód będzie służył do uwierzytelnienia posiadacza w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych. Umożliwi również potwierdzanie obecności posiadacza dowodu osobistego w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, na przykład w systemach służby zdrowia.
Podpis elektroniczny, zwany podpisem osobistym, to rozwiązanie analogiczne do używanego już zarówno w administracji, jak i w biznesie, kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Użycie podpisu osobistego będzie wywoływało taki sam skutek jak podpis własnoręczny.
Nowością jest pojawienie się na awersie dokumentu numeru CAN, potrzebnego do korzystania z jego elektronicznych funkcji, a ponadto będzie chronił dane zapisane w warstwie elektronicznej.
google_news
BCBB
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
haha
haha
2 lat temu

Następna generacja dowodów będzie pod skórę.

Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu

Taaaak. Będziemy teraz widoczni przez tą elektronikę wszędzie gdzie jesteśmy ! To tak jakbyśmy używali karty bankomatowej. Będziemy zostawiać za sobą ślad.Pełna inwigilacja…..

maurycy
maurycy
2 lat temu
Reply to  Małgorzata

Pytanie, komu na tej inwigilacji zależy?