Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice Żywiec

Dramat pracowników z Ukrainy. Opóźnione wypłaty i groźba upadłości

Dzisiaj w bielskiej inspekcji pracy przyjęto kolejnych pracowników z Ukrainy, którzy nie otrzymują wypłat na czas. Zdjęcia: Marcin Kałuski

Pracujący m.in. w bielskich, czechowickich i żywieckich znanych firmach Ukraińcy od paru miesięcy otrzymują skromne wypłaty z dużym opóźnieniem. Boją się, że w ogóle zostaną bez środków do życia. Trwa kontrola inspekcji pracy w firmach spod szyldu ASR. Jedna z nich ma siedzibę w Jaworzu.

Dzisiaj do bielskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy ze skargą przyszło prawie dwudziestu pracowników z Ukrainy, którzy tego dnia dostali urlop. Otrzymali tam wyczerpujące informacje o tym, jak mogą walczyć o swoje prawa w kryzysowej sytuacji.

Jak mówili Ukraińcy, około pół roku temu pojawiły się problemy z terminowością wypłat. Na pieniądze czekają od kilku do kilkunastu dni dłużej, niż to wynika z umowy. Zarabiają tylko nieco powyżej pensji minimalnej. – Nie starcza nam na życie. Pomagają nam koledzy albo pożyczamy – rozkładają ręce.

Pracują w dużych firmach w całym regionie, w tym FCI, Trelleborg, ASK i Proseat. Jedni od paru miesięcy, inni od paru lat. Mają od dwudziestu do ponad pięćdziesięciu lat. – Ci, którzy są tam zatrudnieni otrzymują pieniądze, a my nie. Tłumaczą nam w tych firmach, że przelewy do zatrudniającego nas ASR trafiają na czas – wyjaśniają.

Ukraińcy są zatrudnieni w firmach pod szyldem ASR. W Jaworzu siedzibę ma Grupa ASR. W Ostródzie działa spółka ASR Global. Ponadto funkcjonują ASR Outsourcing, ASR Consulting i A&S oraz biura w Poznaniu i Nowej Soli. Od dwóch dni w jaworzańskiej siedzibie spółki nikt nie podnosi słuchawki. Jak usłyszeli dziś w inspekcji pracy Ukraińcy, jednej z firm ASR grozi upadłość. I że trwają już kontrole po wcześniejszych zgłoszeniach pracowników.

PIP kontroluje nie tylko Grupę ASR z Jaworza, ale też ASR Global z Ostródy, w której to zatrudnieni są i pracujący na Podbeskidziu. Inspektorzy PIP-u twierdzą, że pracodawca jest bardzo trudny we współpracy i niczego im nie ułatwia. Rozważą, czy sprawę skierują do prokuratury. Zapowiadają „uprzykrzanie życia pracodawcy”. – To oczywiste, że pracodawca naruszał obowiązki. To karygodnie – powiedzieli dziś Ukraińcom. – Dzielą te firmy i kombinują – dodali. Poinformowali, że PIP nie jest w stanie zająć kont bankowych, a może tylko stosować grzywny, które mają przymusić pracodawcę do przekazywania wypłat w terminie.

W PIP-ie poradzono Ukraińcom, aby wystąpili na drogę sądową, bo będzie to dobra forma nacisku i wtedy będą poważniej traktowani. Poinformowano ich, że w przypadku upadłości firmy ani inspekcja pracy, ani sąd pracy nie będą mogły już nic zdziałać. Wtedy pracownikom pozostanie liczyć na syndyka i gwarantowany fundusz świadczeń pracowniczych. Tymczasem są związani umową i do pracy, nawet jeśliby dalej nie otrzymywali wynagrodzenia, muszą chodzić.

– Dopiero dzisiaj się dowiedzieliśmy, że może dojść do upadłości. Będziemy się trzymać razem i nawzajem informować – powiedziała jedna z młodych kobiet.

Czekamy w tej sprawie na odpowiedzi na nasze pytania z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach i Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. Oraz ze spółki ASR.

Temat podejmą też tygodniki Kronika Beskidzka i Żywiecka Kronika Beskidzka.

Kolejny artykuł w tej sprawie „Szturm pracowników z Ukrainy na jaworzański ASR” – TUTAJ.

33
Skomentuj

avatar
16 Komentarzy
17 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
33 Komentarzy
PetroЯStanislawСлавэкoko Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Petro
Gość
Petro

Dziś znowu nie ma kasy ,spieprzać…..czas

Я
Gość
Я

Вбити тварій, всіх поляків вбити

Славэк
Gość
Славэк

Всех с Аср в тюрьму,мне до сего дня не выплатили зарплату за прошлый год,твари!

ARKADIUSZ
Gość
ARKADIUSZ

JA JUŻ mówiłem Kolegom i Koleżankom żeby kierowali sprawy do SĄDU PRACY W większych grupach. To widać że ASR od dłuższego czasu robi jakieś machlojki. Inspekcja Pracy niewiele pomaga Może zwrócić się do BIUR POSELSKICH PIS oni może nie wiedzą do końca co się dzieje. Że pracowniczy z UKRAINY pracują ciężko i nie mają na czynsze ..nie mówiąc już o wyrzywieniu. Pracują w naszym KRAJU i należy im się sprawiedliwe wynagrodzenie. Więc Proszę Posłów PIS żeby wzięli sprawę w swoje ręce, i udowodnili że POLSKA TO PAŃSTWO PRAWORZADNE I NIE MA W NIM MIEJCA DLA WYKORZYSTYWANIA LUDZI PRZEZ TAKIE FIRMY… Czytaj więcej »

Stanislaw
Gość
Stanislaw

Podzielam poglądy Arkadiusza. Nie rozumię tylko dlaczego Inspekcja Pracy jest bezradna. Albo jej pracownicy są niekompetentni albo co gorzej są skorumpowani. To oni powinni pomóc oszukanym. Skierowanie sprawy do Sądu Pracy jest możliwe ale trudne jeśli się patrzy z punktu widzenia pracownika z Ukrainy. Jeśli Inspekcja Pracy nie daje sobie z tym rady to powinna zająć się tym prokuratura. Bo problem dotyczy nie kilku osób a kilkuset. Prawo w Polsce powinno być przestrzegane.

independent
Gość
independent

Tym razem to pracodawca okazal sie oszustem , a te cale podzialy firmy na mniejsze firmy to mozliwe by nie zaplacic podatku , choc moge sie mylic . Szkoda tylko tych ludzi ktorzy ciezko pracuja .

Oleksandr
Gość
Oleksandr

To całe ASR to banda oszustów i złodziei

Marta
Gość
Marta

Nasze nieroby na zasiłkach im nie płaca to jest całe bagno pis dopiero sie zacznie i zobaczymy jak niszczą Polskę.

YOU
Gość
YOU

Może na zmywaku pójdzie ci lepiej niż pisanie…

Askier
Gość
Askier

Wskaż miejsce pracy , dołączą chętni do Ciebie

YOU
Gość
YOU

Nie gadam z czymś co nazywa Polaków polaczkami. Jesteś pewnie pamiątką po wizycie ruskich żołnierzy….

Askier
Gość
Askier

Daj spokój z samokrytyką. I napisz gdzie dolaczyc do Twojego zmywaka

oko
Gość
oko

kup sobie mózg

Daga
Gość
Daga

W końcu może dopadną tych oszustów.

Bezprawie pośredników niesamowite
Gość
Bezprawie pośredników niesamowite

Nie ma chętnych do pracy a wymienione z nazw firmy wolą zatrudniać przez pośredników !
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, zawsze.
Firmy te dają cichą zgodę na takie traktowanie ludzi a jeszcze niedawno nas też tak traktowały…

Askier
Gość
Askier

Ukraińcy walczą o swoje a Polaczki chowają się po kątach i jeden drugiego podpi..la .Witajcie w Polinie.

PO prostu
Gość
PO prostu

Za Polaczków to powinieneś….

Askier
Gość
Askier

Zabolała du.a od prawdy?? Kto te biznesy prowadzi?? Pędź w niedzielę do kościoła do spowiedzi..

Miejscowy
Gość
Miejscowy

Co to za bełkot bez ładu i składu?

Stefan
Gość
Stefan

PiS i ZUS w IIIRP wykończy wszystko, inni pracodawcy zatrudniają na czarno, ludzie umierają w pracy i zamiatają wszystko pod dywan. Inne firmy gdzie pracują moi znajomi czekają po dwa miesiące na wypłaty i żyją… Straszny dramat Ukraińców niech się cieszą ze pracowali legalnie i moga doszukiwać się swoich praw, następnie do Niemiec tam ramiona czekają szeroko otwarte a wypłaty będą co do sekundy jak w Szwajcarii i to w OJRO €€€ !

Tomasz
Gość
Tomasz

A to ZUS i PiS założył tę pseudo firemkę pośrednictwa pracy ? Przestań bredzić ! Jesteś doskonałym przykładem środowiska gardzącego ludźmi a walczącego w sposób bezczelny o powrót do władzy, za wszelką cenę…
Właśnie tacy jak ty niszczą nasz kraj mając taki szacunek i podejscie do drugiego.. Wstyd

kunta kinte
Gość
kunta kinte

taki dramat jeszcze do niedawna był normalnoscią Polaków

Wrażliwy
Gość
Wrażliwy

Zauważ parę różnic. Oni są za granicą i są związani umowami – muszą harować nawet bez pieniędzy i jakoś tu przeżyć bez wynagrodzenia a nowej pracy nie mogą szukać. Dla mnie to wyzysk że dostają jakieś 1700 na rękę robią to samo co Polak który pewnie ma dużo dużo więcej

Elton
Gość
Elton

Jakie 1700 kto ci takich głupot nagadal

Miś
Gość
Miś

Jeśli się zarabia minimum krajowe to na rękę się dostaje niecałe 1,7 tysiąca

Elton
Gość
Elton

Tylko że oni za tyle nie robią więc nie pięr…cie

Olka
Gość
Olka

to nie jest głupie. acr bierze pieniądze na mieszkanie i czyści taką kwotę. może pokazać

ewa
Gość
ewa

Większośc z nich zarabia więcej niż się Polaką wydaje.

kapytalysta
Gość
kapytalysta

albania, rumunia, polandia – potegi byznesu

kapytalysta
Gość
kapytalysta

normalka u polskich januszy byznesu

Krzysztof
Gość
Krzysztof

A po co te agencje? Zbędni pośrednicy, chcą zarobić za nic.

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Jeśli tak to jest ostatnio – “dziki” kraj. A szczycimy się oficjalnie przyjaźnią dla zatrudniania obcokrajowców, szczególnie Ukraińców.

Olka
Gość
Olka

“”zwłaszcza Ukraińcy “”?? jest dziki