Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Drupal czy WordPress – który CMS wybrać dla swojej strony internetowej?

Drupal i WordPress często są ze sobą porównywane, ponieważ występuje między nimi wiele podobieństw. Oba to bezpłatne oprogramowania open source dysponujące szeroką biblioteką wtyczek i modułów, mające też lojalną rzeszę programistów oraz użytkowników. Mimo wszystko są to dwa zupełnie inne systemy, różniące się między sobą nie tylko funkcjonalnościami, ale też przeznaczeniem. W tym artykule przedstawimy zalety, ale też wady obu CMS-ów i odpowiemy, który z nich powinno się wybrać dla swojej strony internetowej?

Czy warto wybrać WordPressa?

Jednym z najbardziej popularnych systemów zarządzania treścią jest WordPress, który uchodzi za przyjazny i łatwy w edycji dla użytkowników. Jakie są charakterystyczne cechy tego CMSa? Jakie są mocne strony WordPressa?

Łatwość obsługi

WordPress jest łatwy do zrozumienia dla większości użytkowników i wliczamy w to także tych bez wiedzy technicznej. Z pewnością jest to jeden z powodów, dla których CMS jest tak popularny. Pulpit systemu jest wyraźnie oznakowany, co ułatwia poruszanie się w nim, by później zarządzać swoją witryną. Podobnie jest z konfiguracją, całość jest bardzo prosta i bez większych komplikacji.

Szybka rozszerzalność i zmiana motywu

Ekosystem wtyczek WordPressa jest ogromny, a większość z nich jest dostępna za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Dostępne są opcje płatne i bezpłatne, dzięki czemu stworzyć można nawet własną platformę e-commerce. Podobnie jest z motywami, dzięki którym można szybko zmienić wygląd witryny.

Duża społeczność

Popularność WordPressa przyczyniła się do stworzenia ogromnej społeczności skupionej wokół systemu. Dla twórcy oznacza to łatwiejszy dostęp do pomocy w przypadku problemów czy szybsze znalezienie programisty.

Wady WordPressa

WordPress posiada też kilka dość znaczących wad, które mogą wpłynąć na decyzję o wyborze.

Dużo regularnych aktualizacji

Sporo wtyczek w WordPressie wymaga aktualizacji. W wielu z nich update’y mogą pojawiać się często, dlatego przeglądanie panelu i sprawdzanie aktualizacji może być uciążliwe i może też generować problemy.

Niska prędkość strony

Duża liczba wtyczek, która potrzebna jest do zwiększenia funkcjonalności strony, wpływa na jej prędkość. Nie jest to większym problemem, gdy witryna jest niewielka i dobrze zoptymalizowana – w przypadku większych stron WordPress nie zda egzaminu.

Dla kogo strona na Drupalu?

Drupal stał się wyraźnym liderem jako platforma CMS na poziomie korporacyjnym. Dlaczego warto zwrócić na niego uwagę? Sprawdźmy kilka mocnych stron tego systemu.

Bezpieczeństwo

Jednym z największych plusów Drupala jest jego bezpieczeństwo i system zabezpieczeń. To właśnie z tego słynie Drupal, dlatego też jest to popularny CMS wśród dużych marek czy instytucji rządowych. Poza szczegółowymi raportami bezpieczeństwa, regularnymi aktualizacjami czy mechanizmami zabezpieczeń, nad stabilnością oprogramowania czuwa specjalnie powołany międzynarodowy zespół.

Skalowalność i elastyczność

Strony internetowe muszą podążać za postępem, a Drupal to CMS, który rozwija się wraz z platformą. Skalowalność wbudowana jest w system, dlatego bez problemu sprawdzi się on w przypadku ogromnych serwisów informacyjnych, sklepów e-commerce, ale też zwykłych blogów.

Wsparcie dla witryn wielojęzycznych

Drupal jest też jednym z niewielu CMS-ów, w których wielojęzyczność zbudowana jest w rdzeń narzędzia. W WordPressie ta funkcja może być dodana wyłącznie za pomocą wtyczki.

Wady Drupala

Drupal nie jest trudny w użyciu, ale jego nauka jest bardziej skomplikowana niż w przypadku WordPressa. Jakie tajemnice jeszcze skrywa Drupal?

Koszty rozwoju i utrzymania

Drupal to najlepsze rozwiązanie dla bardziej spersonalizowanej strony, jednak zatrudnienie wykwalifikowanych programistów może być dość kosztowne i bardziej czasochłonne niż w przypadku WordPressa. Warto jednak pamiętać, że obecnie Drupal wykorzystuje popularne biblioteki i frameworki, dlatego znalezienie programisty nie powinno stanowić większego problemu.

Bardziej złożony niż inne CMS-y

Tak jak wspomnieliśmy, podstawowe funkcje Drupala wymagają wiedzy, dlatego należy przygotować się na lekturę dokumentacji oraz przynajmniej podstawową znajomość techniczną. Początkowo Drupal został stworzony przez profesjonalistów dla profesjonalistów, dlatego osoby mocno początkujące mogą uważać system za niezbyt intuicyjny.

Drupal czy WordPress – który CMS wybrać?

I na sam koniec, kilka słów podsumowania. Jeśli szukasz platformy blogowej, która pozwoli Ci zarządzać witryną bez dużej wiedzy technicznej – WordPress to idealny wybór. WordPress pozwala samodzielnie budować i dostosowywać mniejsze projekty, łatwiej jest też znaleźć pomoc czy specjalistów. Strony na Drupalu to doskonała opcja dla bardziej zaawansowanych witryn i projektów internetowych, ale też tych, z którymi WordPress sobie nie poradzi. Warto mieć na uwadze Drupala, gdy planując witrynę, uwzględniamy jej rozwój – tylko wtedy mamy pewność, że całość będzie ze sobą współgrać.

google_news