Wydarzenia Czechowice-Dziedzice

Czechowicka biblioteka najlepsza w województwie

Ewa Kmiecik-Wronowicz i zastępca burmistrza Maciej Kołoczek (w środku). FOT. INSTYTUT KSIĄŻKI

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach uplasowała się na czwartym miejscu w ogólnopolskim Rankingu Bibliotek. W województwie śląskim okazała się być bezkonkurencyjna.

– Ogromnie się cieszymy. Tym bardziej, że ostatni rok, przez trwającą pandemię, był bardzo trudny, a obostrzenia uniemożliwiały normalne funkcjonowanie i ograniczały kontakt z czytelnikiem. Nie poddaliśmy się jednak. Dostosowaliśmy naszą ofertę do warunków i przenieśliśmy część działań do sieci, co zostało docenione i nagrodzone. Czwarte miejsce dodało nam skrzydeł do dalszej pracy. Dziękujemy wam, drodzy czytelnicy, że jesteście, odwiedzacie nas, wypożyczacie. Obiecujemy, że nie spoczniemy na laurach, tylko dołożymy starań, by w przyszłorocznej edycji stanąć „na pudle” – deklaruje zespół biblioteki pod dyrekcją Ewy Kmiecik-Wronowicz.

Ranking organizują Instytut Książki i „Rzeczpospolita”. – Ocenialiśmy m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. Uwzględniliśmy liczbę godzin otwarcia, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, książki kupione w ciągu dziesięciu lat jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki. Przyznawaliśmy punkty m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, ale w wersji elektronicznej, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Punkty można było uzyskać za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne i literackie. W tym roku punktowaliśmy także aktywność biblioteki w stowarzyszeniach czy uczestnictwo w pracowników na konferencjach czy seminariach. Opracowując ranking, wykorzystaliśmy – oprócz uzyskanych odpowiedzi – dane GUS – przybliżają w Instytucie Książki.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments