Wydarzenia Sucha Beskidzka

Dużo spłacają, ale i zainwestują

Fot. Pixbay

Choć od kilku lat powiat suski zaciska pasa i mozolnie, krok po kroku spłaca solidne zadłużenie. Pomimo tego znowu udało się opracować budżet, w którym nie zabraknie środków na inwestycje. Ba, na wydatki majątkowe wydana zostanie niemal co czwarta złotówka.

Tegoroczne dochody oszacowano na ponad 112,8 mln zł, a wydatki na przeszło 111,7 mln. Wynosząca prawie 1,1 mln nadwyżka zostanie przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek. A trzeba pamiętać, że na koniec ubiegłego roku zadłużenie powiatu wynosiło 27,6 mln, więc do oddania zostało jeszcze sporo. Przy tym słono trzeba płacić za bieżącą obsługę zadłużenia. Tylko w tym roku odsetki wyniosą ponad 1 mln zł. Powiat ma jednak podpisaną z bankiem stosowną umowę, która dokładnie określa termin spłat zobowiązań.  Choć radni powiatowi nie mogli pozwolić sobie na szaleństwo, to jednak wygospodarowali na inwestycje 25,7 mln zł, czyli przeznaczyli na nie 23 proc. wszystkich wydatków. Na remonty i modernizację dróg przewidziano 7,1 mln. 6,1 mln pochłonie stabilizacja osuwiska w Osielcu i odbudowa prowadzącej przez nie drogi, która obecnie jest wyłączona z użytkowania. Jeszcze więcej bo 9,4 mln kosztować będzie realizacja programu zwiększania wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawy jakości powietrza, który zakłada montaż w domach jednorodzinnych kotłów do spalania węgla i biomasy V klasy, pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych. Inwestycje nie ominą szkół. Przy Zespole Szkół im. W. Goetla w Suchej zaplanowano wykonanie kompleksu boisk wraz z infrastrukturą lekkoatletyczną, a przy suskim ogólniaku budowę miejsc postojowych i zaplecza sportowego. W jordanowskim ZS im. P. Dańkowskiego generalny remont przejdzie kotłownia i wymienione będą piece – 590 tys. Po 60 tys. zapisano na montaż drzwi przeciwpożarowych w suskim ZS im. W. Witosa oraz remont kominów w budynku głównym oraz malowanie dachu w jordanowskim ZS im. H. Kołłątaja.

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Franuś
Franuś
5 lat temu

“Powiat ma jednak podpisaną z bankiem stosowną umowę, która dokładnie określa termin spłat zobowiązań. A co to za nadzwyczajność? W interesie banku. Rzeczywiście jest tak wszechstronnie? Nic nie powiedziano o skorzystaniu z różnego rodzaju dotacji w tym unijnych?

Gienia
Gienia
5 lat temu

A co gminy np. Maków robią dla ochrony powietrza? Prawie nic…

Artur
Artur
5 lat temu

Cieszy również to, oprócz spłaty części zadłużenia, że Powiat inwestuje w to, co obniża koszty utrzymania czy też energii i ciepła w przypadku obiektów powiatowych. Ponadto to inwestycje w to, co przyczynia się do obniżenia poziomu niskiej emisji. Powodzenia w realizacji zamierzeń.

Paweł
Paweł
5 lat temu
Reply to  Artur

Taaa, pozorowanie działań i propaganda wychodzi im najlepiej. Zobaczymy co z tych planów pozostanie na koniec roku.