Wydarzenia Wadowice

Dwa albumy na 700-lecie wsi i parafii Witanowice

Na przypadający w tym roku jubileusz siedemsetlecia istnienia wsi i parafii Witanowice, mieszkańcy doczekają się aż dwu pamiątkowych albumów z archiwalnymi zdjęciami. Ale najpierw sami muszą przyczynić się do ich powstania.

Pierwszą z tych publikacji przygotowuje Urząd Gminy w Tomicach, który chce przypomnieć, jak wyglądały niegdyś Witanowice, jak żyli mieszkający w tej wsi ludzie i jakie nosili stroje. Oprócz albumu, zamierza stworzyć portal internetowy ze starymi fotografiami tej miejscowości i jej mieszkańców. Aby to było możliwe, musi zebrać jak najwięcej archiwalnych zdjęć. Zapewne wiele z nich kryje się w domach witanowiczan, gdzie leżą zapomniane na dnie szuflady czy w zakurzonym kufrze na strychu. Teraz nadszedł czas, by je wyjąć i pokazać światu. Każdy, kto udostępni kilka takich pamiątkowych wizerunków, otrzyma w zamian album „Witanowice na starej fotografii”. Mile widziane są zdjęcia budynków oraz znanych mieszkańców Witanowic, ale też zwykłych ludzi, pozujących przed obiektywem bądź uwiecznionych w czasie pracy czy rekreacji. Zdjęcia mogą pokazywać różnego rodzaju uroczystości, wydarzenia sportowe i kulturalne, zwyczaje ludowe, lokalne organizacje i stowarzyszenia, grupy uczniów. Jeśli wiadomo, kogo lub co przedstawiają i kiedy zostały wykonane, powinny być opisane na odwrocie. Należy je dostarczyć do sekretariatu Urzędu Gminy nie później niż do 31 marca. Zostaną skopiowane i zwrócone właścicielom, a najciekawsze z nich trafią do albumu oraz na stronę internetową.

Drugi album wyda witanowicka parafia. Ma mieć trochę inny charakter niż publikacja Urzędu Gminy, gdyż będzie poświęcona głównie parafianom urodzonym przed 1937 rokiem, mieszkańcom nie tylko Witanowic, ale również Lgoty, Babicy i Wyźrału. – Bardzo proszę Was o pomoc w stworzeniu publikacji, która stanie się dla nas niezwykłą pamiątką i jednocześnie będzie Waszym świadectwem dla przyszłych pokoleń. W albumie chcielibyśmy umieścić Państwa zdjęcia współczesne i z przeszłości, a także zadać kilka pytań dotyczących Waszych wspomnień związanych z życiem w naszych wsiach – napisał ksiądz proboszcz Józef Wróbel w swoim apelu do parafian. Prosi, aby osoby, które chcą się przyczynić do powstania albumu, do 19 marca zostawiły w zakrystii opatrzoną numerem telefonu informację na ten temat.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments