Bielsko-Biała Sport

Dwa boiska do poprawki

Fot. Marcin Płużek

Na stadionie piłkarskim przy ulicy Młyńskiej w Bielsku-Białej (na zdjęciu) zostanie wymieniona nawierzchnia. Władze miasta zamierzają przeznaczyć na ten cel 1,6 miliona złotych. Wydatek ten został uwzględniony w tegorocznym gminnym budżecie.

To dobra wiadomość dla tych, którzy korzystają z tego boiska. Obecne jego podłoże jest bowiem zbyt twarde, co naraża piłkarzy na kontuzje. Z tego też powodu z treningów na stadionie „Na Górce” – jak powszechnie nazywany jest ten obiekt – zrezygnowali już jakiś czas temu futboliści TS Podbeskidzie.
Dawny stadion BBTS-u został gruntownie zmodernizowany przed 9. laty. To wtedy naturalną murawę zastąpiono trawą syntetyczną. Nawierzchnia ta przez lata intensywnej eksploatacji straciła jednak swoją pierwotną sprężystość i elastyczność.

 nowa murawa ma posiadać parametry techniczne – potwierdzone certyfikatami – gwarantujące piłkarzom bezpieczne korzystanie z niej

Tak przynajmniej ocenia to Rafał Fleszar, zastępca dyrektora ds. technicznych w zarządzającym stadionem Bielsko-Bialskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Swoje zrobiło także odśnieżanie boiska w sezonie zimowym. Wraz ze śniegiem usuwane były bowiem źdźbła sztucznej trawy oraz tak zwane wypełnienie, czyli małe gumowe kuleczki poprawiające właściwości amortyzujące syntetycznej trawy. Co prawda murawę na bieżąco naprawiono i uzupełniano o te elementy, lecz i tak jest już bardzo zużyta. Dlatego zostanie teraz całkowicie usunięta, a w jej miejsce będzie ułożona nowa. Przy czym – i tu można mieć pewne wątpliwości – ponownie będzie to nawierzchnia z syntetycznej trawy. Rafał Fleszar zapewnia jednak, że nowa murawa ma posiadać parametry techniczne – potwierdzone certyfikatami – gwarantujące piłkarzom bezpieczne korzystanie z niej. To znaczy, że ma być tak sprężysta jak naturalna. Z pewnością bardzo szybko przetestują ją i ocenią piłkarze.
W trakcie prac związanych z wymianą nawierzchni poprawione zostanie także odwodnienie płyty boiska. Po intensywnych deszczach czy roztopach, w rejonie trybuny na murawie zbiera się bowiem woda.
BBOSiR chce przeprowadzić te roboty na przełomie czerwca i lipca, w czasie gdy na boiskach piłkarskich w całym kraju panuje wakacyjna przerwa.
A to nie wszystkie tegoroczne plany ratusza dotyczące modernizacji boisk sportowych na terenie miasta. Duże zmiany czeka także stadion klubu sportowego „Zapora” w Wapienicy. Tam również gospodarzem obiektu jest BBOSiR. Przy czym zaplanowane prace nie dotyczą bezpośrednio boiska piłkarskiego, lecz będą związane z zagospodarowaniem terenów wokół niego. BBOSiR zamierza przenieść tam ze Stadionu Miejskiego kontenerowe szatnie dla piłkarzy wraz z zapleczem socjalnym. Baraki te wykorzystywane były w czasie przebudowy Stadionu Miejskiego. Teraz już nie są przy ulicy Żywieckiej potrzebne. Tymczasem w Wapienicy bardzo się przydadzą. To pięknie położone boisko nie ma bowiem takiego zaplecza socjalnego i piłkarze zmuszeni są korzystać z szatni i pryszniców znajdujących się na terenie pobliskiego stadionu lekkoatletycznego. Teraz będą mieli – niewielkim kosztem – własne przebieralnie i łazienki, i to o bardzo dobrym standardzie. Koszt przeniesienia kontenerów w nowe miejsce nie powinien być wysoki, lecz i tak na tę operację zagwarantowano w tegorocznym bielskim budżecie nieco ponad 60 tysięcy złotych. Konieczne jest bowiem podłączenie kontenerowych szatni do wodociągu, kanalizacji oraz sieci elektrycznej. Operacja ich przenoszenia ma się rozpocząć niebawem. Kontenery zostaną zainstalowane po wschodniej stronie boiska w Wapienicy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ssądi
Ssądi
8 miesięcy temu

S