Powiat cieszyński przyjął od Fundacji im. Zofii Kossak oraz rodziny i spadkobierców Zofii Kossak darowiznę. Chodzi o Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowski tzw. Domek Ogrodnika oraz Spichlerz.
Na tę wiadomość turyści i mieszkańcy gminy Brennej czekali od dłuższego czasu. – Otóż po ponad dwuletnich staraniach udało nam się podpisać akty notarialne, na mocy których staliśmy się właścicielem Dworu Kossaków, czyli miejsca, gdzie mieszkała Zofia Kossak. Akty notarialne zakładają, że przejęcie przez Powiat Cieszyński Dworu Kossaków, „Domku Ogrodnika”, gdzie mieści się Muzeum Zofii Kossak i ponad 300-letniego spichlerza, powiązane jest z ich gruntownym odremontowaniem i dalszym prowadzeniem. Przypomnę, że całkiem niedawno otrzymaliśmy na ten remont ponad 13 milionów zł z programu rządowego „Polski Ład”. Myślę, że za dwa, trzy lata zaproszę nie tylko mieszkańców z terenu powiatu cieszyńskiego, ale również wszystkich turystów do gruntownie odnowionego, odremontowanego, ale co bardzo ważne – jedynego w Polsce Muzeum Zofii Kossak – mówi Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński.
To trudny temat.
Nic podobnego, podszywacz, tak jak mówi starosta – będzie zaproszenie do odremontowanego i jedynego w Polsce Muzeum Zofii Kossak, kupa roboty i musi upłynąć czas.
Jeżeli ma się nadmiar pieniędzy to można sobie takie “prezenty” fundować
Starostwo niestety nie ma nadmiaru pieniędzy ale rozpoznali, że dostaną z Polskiego Ładu i tylko dlatego przejęcie. Fundacja i rodzina nie dostałaby tych pieniędzy, a obowiązek opiekowania się zabytkami, miejscami pamięci spoczywa na samorządzie.
Tylko kłopot, proszę pokazać zdjęcia w jakim jest stanie Dwór do remontu, za 2, 3 lata? Chyba jasne, że fundacja, rodzina nie miała odpowiedniej kasy na remont.