Wydarzenia Bielsko-Biała

Dwumiasto w kolorze. Czy bielszczanie i tym razem będą zachwyceni?

Album “Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej” pojawił się na półkach księgarni. Znajdziemy w nim koloryzowane zdjęcia z czasów okupacji. Rok temu pierwsze wydanie zachwyciło bielszczan. Jak będzie tym razem?

Album rok temu spotkał się z ciepłym przyjęciem czytelników. Pomimo trudnej tematyki, jakim jest bez wątpienia okres okupacji niemieckiej. Bielszczanie byli pod wrażeniem skrupulatnej pracy autorów: Wiesława Dziubka oraz Wojciecha Kominiaka, którzy wiele lat poszukiwali dawnych zdjęć dwumiasta. Warto dodać, że książka została również uznana za wydarzenie kulturalne 2019 roku (wydanie I),a autorzy otrzymali Ikara – nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej.

Kilka tygodni temu światło dzienne ujrzało drugie wydanie albumu, które również zaskakuje. Najistotniejszą zmianą, w porównaniu z pierwszą edycją, jest zabieg koloryzacji zamieszczonych wcześniej zdjęć. Przy czym nikt wcześniej nie opublikował książki, w którym wszystkie zdjęcia zostały poddane profesjonalnej koloryzacji, w tak obszernej formie.

– Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w latach 40. XX w. znana już była technika barwnej fotografii, czego przykładem są dwie kolorowe pocztówki z okresu II wojny światowej przedstawiające budynek Starostwa Powiatowego, obecnie ratusza, oraz ta prezentowana w albumie, przedstawiająca dworzec autobusowy – podkreślają autorzy.

Dodatkowo wydanie z 2020 roku postanowiono wzbogacić o nowe zdjęcia i plany miasta z okresu okupacji, z których jeden dotąd nie był publikowany. Czego zatem można się spodziewać? 268 koloryzowanych fotografii, w tym 16 zdjęć, które do tej pory nie były publikowane, dwóch unikalnych planów Bielitz (reprinty) w oryginalnym formacie oraz uzupełnień dotyczących nazw ulic.

Nie dziwi zatem zainteresowanie, z jakim spotkała się nowa odsłona albumu.

– Mamy wiele sygnałów i opinii, telefonów oraz maili. Czytelnicy są zachwyceni efektem końcowym zdjęć poddanych barwnej korekcji. Otrzymujemy zamówienia z całej Europy: Niemiec, Francji, Anglii, Irlandii, Włoch czy Szwajcarii – wyliczają Wiesław Dziubek oraz Wojciech Kominiak i tłumaczą to tym, że na kolorowych zdjęciach można dostrzec wiele szczegółów, które wcześniej nie były czytelne. – Sprawiły, iż na nowo odkrywamy nasze miasto w czasie II wojny światowej, na które czytelnicy mogą spojrzeć z innej perspektywy. Oryginalne, zdjęcia zaprezentowane w pierwszym wydaniu tego albumu budziły silne emocje wśród czytelników. Pokolorowanie ich tylko wzmocniło przekaz zawartych w nich emocji i treści, a także przybliżyło do odległych czasów. Zastosowanie tej nowej techniki dało możliwość spojrzenia na świat w taki sposób, w jaki widzieli go autorzy fotografii, bynajmniej nie w odcieniach szarości.

Osoby zainteresowane zakupem świątecznym lub po prostu do swojej biblioteczki odsyłamy do księgarń i punktów dystrybucji: www.album.beskidia.pl

 

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
3 lat temu

Tam na zdjęciu ulicą idzie jakaś paniusia
, nawet seksowna 😛

jacuś
jacuś
3 lat temu

sponsorowany