Sport Sucha Beskidzka

Dystans jak pontyfikat

Fot. Edyta Łepkowska

26 kilometrów, 5 metrów i 17 centymetrów – tyle wynosi trasa Gminnego Biegu Papieskiego, który już po raz czternasty odbył się przy Szkole Podstawowej w Wieprzcu. Oczywiście nie oznacza to, że każdy musi ją w całości przebiec. Wystarczy, że taką sumę dają dystanse pokonane przez poszczególne grupy uczestników.

Ta trasa to przełożona na kilometry długość pontyfikatu Jana Pawła II, który trwał 26 lat, 5 miesięcy i 17 dni. Bieg dla upamiętnienia dnia wyboru Karola Wojtyły na papieża to inicjatywa byłej nauczycielki z podstawówki w Wieprzcu, Almiry Działek. Biorą w nim udział nie tylko uczniowie, ale również dorośli i przedszkolne maluchy. W tym roku różnica wieku między najmłodszym a najstarszym uczestnikiem wyniosła 93 lata! Nie ma w tym ani trochę przesady. Najmłodszą startującą w biegu osobą był piętnastomiesięczny Maciuś Oczkowski, zaś najstarszą Marianna Lizak, która w kwietniu tego roku skończyła 94 lata. – Bardzo mi się podoba ta inicjatywa i biorę w niej udział od samego początku. Co prawda biegać już nie mogę, więc tym razem po prostu szłam. Ale w zeszłym roku jeszcze biegłam! – powiedziała nam seniorka. Dystans stu metrów pokonał też proboszcz parafii Kojszówka-Wieprzec, ksiądz Grzegorz Stachowski.

Po zakończeniu biegu wszyscy zebrani utworzyli krąg wokół ułożonego na szkolnym placu serca ze zniczy i trzymając się za ręce odśpiewali „Barkę” – ukochaną pieśń Jana Pawła II.

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

navigate_before
navigate_next

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments