Wydarzenia Cieszyn

Dzięgielów: “Zielona pracownia” oficjalnie otwarta. Kolejna w gminie Goleszów

Wstęgę przecinał, obok wójt Sylwii Cieślar i dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dzięgielowie Katarzyny Bogdał, prezesem zarządu WFOŚiGW w Katowicach Tomasz Bednarek.

Okazja była ku temu szczególna, gdyż to następna „zielona pracownia”. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej regularnie wspiera ich powstawanie, a nauczyciele podkreślają kluczową dla edukacji rolę tego typu miejsc.

– W imieniu własnym, jak również przewodniczącej rady gminy Elżbiety Duraj oraz sekretarz naszej gminy Jolanty Bujok serdecznie dziękuję za zaproszenie na to ważne wydarzenie, które potwierdza skuteczność naszych działań w temacie pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania na proedukacyjne i proekologiczne działania. Przypomnę, iż w ramach dofinansowania wynoszącego ponad 50 tys. zł, dokonano gruntowanej modernizacji sali oraz zakupiono nowoczesne wyposażenie Zielonej pracowni, która służyć będzie rozwijaniu zainteresowań przyrodniczych, zarówno uczniów, jak i mieszkańców Dzięgielowa – mówi wójt Sylwia Cieślar.

Powód powstawania takich pracowni i ich znaczenie wyjaśnia dyrektor ZSP w Dzięgielowie, Katarzyna Bogdał.

– Jedną z idei tworzenia „zielonej pracowni”, to dbałość o „Matkę Ziemię”. To proces długi, który zaczyna się w domu, ale kontynuowany jest w szkole. Dzięki takim przedsięwzięciom, jak „Zielona Pracownia 2023” ta nauka może mieć właściwy, praktyczny wymiar. Dzięki wykorzystaniu atrakcyjnych metod i form pracy, możemy uczynić z edukacji przygodę, opartą na odkrywaniu, eksperymentowaniu i poszukiwaniu, a w każdym uczniu zobaczyć odkrywcę i badacza. To też okazja do doskonalenia zawodowego naszych nauczycieli. Dzięki ich otwartości i pomysłowości możemy dziś śmiało powiedzieć, że w naszym małym Dzięgielowie „Zielona pracownia 2023” jest na miarę XXI wieku – mówi dyrektor Bogdał.

To pracownia, która ma służyć nauce przedmiotów przyrodniczych, z nastawieniem na ekologię. Motywem przewodnim są planety, które zresztą widać na ścianach.

– Jedna z astronomicznych fototapet oddaje treść motta, które stworzyliśmy na potrzeby projektu, a brzmi „nasza planeta jest w naszych rękach”. Widać na niej grupę dzieci, trzymających z rękach kulę ziemską, co pokazuje aspekt klimatu – wyjaśnia dyrektor.

W pracowni odbywają się zajęcia z: przyrody, biologii, geografii, fizyki i chemii. Wyposażona jest w nowoczesne urządzenia, czyli najwyższej klasy monitor interaktywny, wizualizer, mikroskopy, stół laboratoryjny z możliwością korzystania z wody bieżącej dla doświadczeń chemicznych, mobilne stoły.
Pracownia powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Szkoła zgłosiła do konkursu WFOŚiGW projekt pracowni, w wyniku czego otrzymała 12 tys. zł na ten cel jako wkład własny oraz kolejne 48 tys. zł w konkursie na pracownię. Zespół Szkolno Przedszkolny otrzyma więc na ten cel 60 tys. zł.

– Wniosek na dofinansowanie z „województwa” składa organ prowadzący, czyli Gmina. Była to przychylność pani wójt Sylwii Cieślar, która zgłosiła nasza szkołę do tego projektu – dodaje Bogdał.

Oficjalne otwarcie nastąpiło 15 listopada, jednak fizycznie uczniowie dzięgielowskiej szkoły korzystają z niej już od początku roku szkolnego.
Nauczyciele tej szkoły przyznają, że gdy uczniowie przyszli po wakacjach do szkoły, widać było, że zrobiło to na nich bardzo duże wrażenie. Znacząco zwiększyła się ilość zajęć opartych na działaniu, a to daje wyraźne efekty. Uczniowie czują się uczestnikami tego co się dzieje, nie wyłączają się na lekcji.

– Zielona pracownia na pewno bardzo mocno się przyczyni do zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi – mówi pani Jolanta Janik, nauczyciel chemii i fizyki w dzięgielowskim ZSP, która dyrektor Katarzyna Bogdał prezentuje, jako osobę bardzo zaangażowaną w temat pracowni ze strony szkoły.

Zdjęcia: Michał Cichy/Gmina Goleszów

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu

Pięknie pani wójt wyszła ma zdjęciu prze przecinaniu wstęgi, ach żebym ja była tak ładna.