Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dzień Europy w Cieszynie. Nad Olzą doskonale widać efekty 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej

Fot. z arch. UM w Cieszynie

W 2024 roku obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce wraz z partnerami zapraszają 1 maja na Dzień Europy w Cieszynie.

Organizatorami Dnia Europy są Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i Czechach, Biura Parlamentu Europejskiego z Polski i Czech, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urzędy Miasta w Cieszynie i Czeskim Cieszynie oraz Stowarzyszenie „Kultura na Granicy”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Tego dnia na trasie Katowice -Cieszyn będzie kursował bezpłatnie pociąg europejski Kolei Śląskich. Oto jego rozkład jazdy:

  •  godz. 12:54 Katowice – godz. 13:01 Katowice Ligota – godz. 13:10 Tychy – godz. 13:23 Kobiór – godz. 13:48 Pszczyna – godz.13:53 Goczałkowice – godz. 13:59 Zabrzeg – godz. 14:17 Skoczów – godz. 14:25 Goleszów – godz. 14:34 Cieszyn
    Na stacji Goleszów dołączą do podróżujących poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce Witold Naturski, i dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Bartłomiej Balcerzyk.
  • godz. 21:55 Cieszyn – godz. 22:07 Goleszów – godz. 22:14 Skoczów – godz. 22:31 Zabrzeg – godz.22:37 Goczałkowice – godz. 22:42 Pszczyna – godz. 22:55 Kobiór – godz. 23:02 Tychy – godz. 23:11 Katowice Ligota – godz. 23:17 Katowice.

Dzień Europy nad Olzą zainaugurowany zostanie o 10.00 w historycznej kawiarnia Avion przy moście Przyjaźni w Czeskim Cieszynie. W uroczystym otwarciu, a jednocześnie konferencji prasowej festiwalu „Kino na granicy” udział wezmą: Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa, Witold Naturski, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, Bartłomiej Balcerzyk, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Jolanta Dygoś, dyrektorka festiwalu, Łukasz Maciejewski, polski dyrektor programowy festiwalu, Martin Novosad, czeski dyrektor programowy festiwalu, Łukasz Kazimierowicz, polski dyrektor organizacyjny festiwalu, Ela Štěrba Molenda, czeska dyrektorka organizacyjna festiwalu.

O 11.30 na rynku w Cieszynie zostanie otwarta wystawa „Havel i Polska” – wspomnienie zmarłego prezydenta Czechosłowacji i Czech, a wcześniej dysydenta politycznego oraz dramaturga i pisarza. W samo południe w sali sesyjnej ratusza odbędzie się debata europejska „Bez granic, czyli 20 lat razem w Europie”, moderowana przez Kateřinę Procházkovą. Udział wezmą: Břetislav Dančák, ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, Leszek Hensel, były ambasador Polski w Bośni i Hercegowinie oraz w Bułgarii, Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego, były burmistrz Cieszyna i marszałek województwa śląskiego, Marta Šimečková, tłumaczka, dziennikarka, założycielka Amnesty International w Słowacji, pomysłodawczyni Forum Środkowoeuropejskiego w Bratysławie. Debata zaplanowana jest do 13.30.

Od 13.00 do 18.00 czynne będzie Miasteczko Europejskie na Zamku Cieszyn oraz strefa Europejska Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej. Co konkretnie będzie się tam działo?

  • Wzgórze Zamkowe – Miasteczko Europejskie (współorganizator: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego): piknik rodzinny z zabawami, quizami, warsztatami i konkursami wiedzy o Unii Europejskiej i Funduszach Europejskich dla małych i dużych w trzech strefach: kreatywnej, muzyczno-tanecznej, relaksu i informacji; od godz. 16:00 rozpocznie się „Potańcówka w europejskich rytmach”
  • most Przyjaźni – Strefa Europejska (partnerem wydarzenia jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji): stoisko z broszurami i gadżetami europejskimi do wygrania w konkursach wiedzy o Unii Europejskiej dla małych i dużych z udziałem Syriusza (oficjalnej maskotki Unii Europejskiej); Mobilne Centrum Edukacyjne w charakterystycznej niebieskiej ciężarówce pełnej interaktywnych urządzeń, prezentujących rozwój nauki i nowinki technologiczne; do godz. 16:00 muzyczne sety na żywo.

W międzyczasie, od 14.00 do 15.30, w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza odbędzie się kolejna debata europejska – „Havel i inni. Ojcowie naszej euroatlantyckiej integracji” . Dyskusję moderować będzie René Kubášek, a udział wezmą: Martin Butora, były ambasador Słowacji w USA, Wojciech Maziarski, dziennikarz i pisarz, Martin Milan Šimečka, publicysta i dziennikarz, György Varga, były ambasador Węgier w Czechach, Michael Žantovský, były ambasador Czech w USA i Wielkiej Brytanii.

Kolejne wydarzenie w ramach Dnia Europy w Cieszynie zaplanowano na 15.00 przy ul. Mickiewicza, gdzie zasadzone zostaną drzewa z okazji 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Od 16.00 do 17.30 odbędzie się z kolei debata nad Olzą o przekraczaniu granic. O 18.00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza nastąpi uroczyste otwarcie festiwalu Kino na granicy wraz z projekcją filmu „Jedno życie”. W tym przypadku obowiązują zaproszenia.

O 17.30 będzie można wrócić na rynek, gdzie odbędzie się koncert. Wystąpią zespoły Scena pod regałem i Vypsana Fixa, a konferansjerem będzie Szymon Brandys. O 20.30 zaplanowano oficjalne powitanie mieszkańców przez zaproszonych gości oraz gospodarzy i przedstawicieli organizatorów. Udział wezmą: Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, Karel Kula, burmistrz Czeskiego Cieszyna, Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu RP, Břetislav Dančák, Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, Witold Naturski, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, Bartłomiej Balcerzyk, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Marek Wójcik, wojewoda śląski. O 21.00 na scenę pod cieszyńskim ratuszem wkroczą natomiast Karaś/Rogucki ze swoim koncertem.

Spacerując po Cieszynie, widać efekty 20 lat obecności w Unii Europejskiej. Miasto nad Olzą jest beneficjentem 168 dotacji europejskich – i nie stanowi wyjątku, lecz jeden z wielu przykładów tego, w jaki sposób polskie miejscowości rozwinęły się dzięki przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W Cieszynie polskość harmonijnie przeplata się z europejskością – trudno jest mówić o nim bez polsko-czeskiego i unijnego kontekstu. Festiwal Kino na Granicy, który odbywa się tu od 26 lat, wpływa również na integrację sąsiadów po obu stronach granicy Podczas tegorocznej edycji wydarzenia, odbywającej się od 1 do 5 maja, będzie można oglądać produkcje z Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz wziąć udział w licznych debatach i spotkaniach z twórcami filmowymi i literackimi. W programie festiwalu znalazły się bezpłatne pokazy filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Publiczności LUX. Są to:

  • 1 maja, godz. 20:00, KaSS, Czeski Cieszyn – „20000 gatunków pszczół”
  • 2 maja, godz. 21:00, most Przyjaźni (pokaz plenerowy) – „Opadające liście”
  • 3 maja, godz. 12:15, Dom Narodowy, Rynek 12, Cieszyn – „Adamant”
  • 4 maja, godz. 15:30 Dom Narodowy, Rynek 12, Cieszyn – „Siostrzeństwo Świętej Sauny”
  • 5 maja, godz. 18:00, Hotel Central, Nadrazni 16/10, Czeski Cieszyn – „Pokój nauczycielski” (film nagrodzony Europejską Nagrodą Publiczności LUX)

Więcej informacji na temat wydarzeń z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej można znaleźć tutaj.

google_news