Wydarzenia Bielsko-Biała

Dzwoni coraz więcej osób ze stanami lękowymi i depresją. To wpływ epidemii

Fot. PDPics z Pixabay

– Wzrasta liczba osób z lękami, depresją oraz leczących się psychiatrycznie, które do nas dzwonią. Ma to związek z epidemią koronawirusa – informuje Małgorzata Malinowska, dyrektor Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej.

Mieszkańcy, którzy odwiedzają POIK skarżą się na kłopoty finansowe z powodu utraty pracy przez epidemię, izolację społeczną oraz na ograniczony dostęp do opieki medycznej i specjalistycznej. Żyją w lęku z powodu odłożonych zabiegów. Niektórzy mają problemy ze snem, inni czują niepokój, nie kończą rozpoczętych przedsięwzięć, są apatyczni. – Tak działają na nich informacje, którymi jesteśmy bombardowani: o kolejnych rekordach zachorowań na covid-19, o ilości zmarłych, o braku miejsc w szpitalach, o tym że koronawirusa ma proboszcz z sąsiedniej parafii itp. – uważają w ośrodku. Zauważają też, że wzrasta liczba rodziców, mających problemy wychowawcze.

– Światowa Organizacja Zdrowia zaleca w takiej sytuacji ograniczyć docierające do nas wiadomości. Nie skupiać się na nich, tylko na tym, co my możemy zrobić: zachowywać dystans w miejscach publicznych, nosić maseczkę i często myć ręce – mówi szefowa POIK-u. – Jestem świadoma sytuacji epidemii, ale robię, co mogę, żeby się zabezpieczyć przed chorobą. Nie idę na przykład do sklepu, bo właśnie zabrakło mi musztardy. Zamiast tego robię listę zakupów i dopiero wtedy odwiedzam market – dodaje. Jak radzą w POIK-u, warto także skupić się na tym, żeby rekompensować sobie niedogodności spowodowane zagrożeniem, na przykład czytając książkę, piekąc ciasto, dzwoniąc do znajomego, spacerując, czy korzystając z mediów społecznościowych.

– Bielski ośrodek mimo epidemii pracuje normalnie – udziela wsparcia psychologicznego przez całą dobę. Co więcej, w trudnym czasie poszerzył możliwości kontaktu z mieszkańcami. Można umówić się na wizytę, porozmawiać przez telefon albo za pomocą mediów społecznościowych. Osoby niesłyszące mogą kontaktować się z terapeutą przez SMS-a – zwraca uwagę Magdalena Fritz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Kontakt z Podbeskidzkim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej:
• tel. 33 814 62 21, 33 811 99 00
• telefon dla osób niesłyszących: 530-560-611
• e-mail: [email protected],
• kontakt przez Facebooka, aplikację Messenger lub Skype z możliwością wideorozmów.

google_news