Cieszyn Kultura i rozrywka

EkoWalentynki w Cieszynie

Od 10 lat w lutym organizowane są EkoWalentynki. W całej Polsce do akcji przyłączyło się 1000 partnerów zbierając razem ponad milion zużytych baterii. Do akcji przyłącza się również Cieszyn.

W zeszłym roku w Polsce osiągnięto 45% poziom zbiórki baterii i akumulatorów (zebrano ok 67 tys. ton!). Zdecydowana większość wprowadzanych na rynek baterii i akumulatorów to baterie przemysłowe i samochodowe. Osiągnięto także wymagany 60-procentowy poziom zbiórki elektrośmieci (ok. 420 tys. ton). Minimalne poziomy zbierania dla elektroodpadów zgodnie z prawem wzrastają każdego roku. W tym roku wymaganie to ponownie rośnie o 5 punktów procentowych i minimalny poziom zbierania wynosić będzie 65% średniorocznej masy wprowadzonej na rynek. Poziomy zbierania dla baterii na razie pozostają bez zmian. Jak zaznaczają organizatorzy akcji, niezmiernie ważne jest, aby obok edukacji, konsumenci mieli możliwość łatwego pozbycia się niepotrzebnych urządzeń. Obecnie wielkopowierzchniowe sklepy handlujące sprzętem mają obowiązek nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu od klienta w miejscu dostawy. W tego typu placówkach można też zostawić małogabarytowy zużyty sprzęt, niezależnie od tego czy kupuje się nowy produkt czy nie. Coraz ważniejszą rolę spełniają również PSZOKi (punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych), gdzie mieszkańcy mogą bezpłatnie zostawiać m.in. elektroodpady oraz zużyte baterie.

W niedzielne Święto Zakochanych warto zapakować wszystkie baterie i wybrać się na spacer po Cieszynie. W OFCE na ulicy Zamkowej 3b w godzinach 12.00-16.00 będzie można bezpłatnie pozostawić baterie.

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments