Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

EKUZ. Co trzeba o nim wiedzieć?

Planując zagraniczny wyjazd koniecznie należy zadbać o ubezpieczenie. Podstawową ochronę w krajach Unii Europejskiej (choć nie tylko) zapewni wydawana bezpłatnie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wyjaśniamy, jak ją wyrobić i czemu warto to zrobić.

Wraz z początkiem maja oficjalnie otworzymy sezon urlopowy. Otwarte granice w większości europejskich państw ułatwiają spędzenie wakacji nie tylko w Polsce. Pamiętajmy jednak, że fakt, iż do wjazdu na teren innych krajów nie wymaga się posiadania paszportu i wyrabiania wizy, nie oznacza, że podczas pobytu możemy korzystać z opieki medycznej na takich samych zasadach jak w Polsce. Dostęp do usług świadczonych przez służby zdrowia zapewni nam dopiero Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego tzw. EKUZ (https://ekuz.com.pl). Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Karta EKUZ – co to jest?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument (w Polsce wystawiany przez NFZ), który uprawnia do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej na terenie Unii Europejskiej. Poza państwami członkowskimi UE, EKUZ obowiązuje również w krajach stowarzyszonych z nią w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Oznacza to, że z darmowej opieki posiadacze karty będą mogli korzystać także na Islandii, w Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, co znacznie ułatwia planowanie zagranicznych wyjazdów.

Czego nie pokrywa EKUZ?

Wyrabiając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, warto jednak pamiętać, że nie zastępuje ona tradycyjnej polisy podróżnej. Nie pokryje więc kosztów akcji ratowniczej w górach lub na morzu lub transportu, nie zabezpiecza także przed odpowiedzialnością cywilną za spowodowane szkody. Poza tym Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa również konsultacji u lekarzy specjalistów, planowych zabiegów i nie zawsze jest gwarancją całkowicie bezpłatnego korzystania ze służby zdrowia. Szczegółowe warunki ochrony, którą objęty jest właściciel EKUZ w poszczególnych europejskich krajach dostępne są na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest nieskomplikowane i, co najważniejsze, w stu procentach darmowe. By ją zdobyć, należy udać się do najbliższego oddziału NFZ i złożyć wniosek, który znajdziemy na stronie https://ekuz.com.pl/strefa-dokumentow/. EKUZ można także wyrobić na odległość, przesyłając wypełniony wniosek pocztą, faksem lub jako załącznik maila. Samą kartę można odebrać osobiście, poprosić o jej przesłanie pocztą lub upoważnić do jej odbioru osobę trzecią.

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna
Katarzyna
2 lat temu

EKUZ zapewnia w praktyce bardzo ograniczoną ochronę, więc zdecydowanie lepiej przed wyjazdem zakupić ubezpieczenie turystyczne. Dobrą polisę można znaleźć za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń takiej jak Ubea.