Wydarzenia Cieszyn

Erasmus+ w cieszyńskim “Szybinie”. Atrakcji nie brakowało!

Fot. z arch. szkoły

Uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie uczestniczą w wielu projektach międzynarodowych. W czerwcu zakończył się kolejny z nich, realizowany w ramach programu Erasmus+ we współpracy ze szkołą Höhere Lehranstalt für Wirtschaftliche Berufe w miejscowości Yspertal w Dolnej Austrii. Tytuł projektu “Austausch von bewährten pädagogischen Elementen in der Jugendbildung” nawiązywał do wymiany doświadczeń i wiedzy związanej z profilem każdej ze szkół.

Szkoła z Yspertal kładzie nacisk na nauki przyrodnicze oraz technologie środowiskowe i posiada bogate zaplecze laboratoryjne. Przygotowuje młodzież do zawodów związanych z zarządzaniem środowiskiem i zasobami wodnymi. Jest ważną częścią innowacyjnego, nowoczesnego i zrównoważonego krajobrazu edukacyjnego w regionie. Z kolei Technikum nr 3 przy Zespole Szkół im. Wł. Szybińskiego szkoli młodzież na kierunkach informatyk, programista, grafik komputerowy i logistyk. Zajęcia prowadzone są w dobrze wyposażonych pracowniach komputerowych.

Cały projekt polegał na zaoferowaniu uczniom ze szkoły partnerskiej tego, w czym dana szkoła się specjalizuje. Uczniowie z Cieszyna, podczas pobytu w Austrii, rozwinęli swoje kompetencje z zakresu nauk przyrodniczych, zajmując się chemicznymi i mikrobiologicznymi analizami laboratoryjnymi. Podczas lekcji biologii, fizyki oraz chemii prowadzonych w laboratoriach oraz w plenerze, posługiwali się nowoczesnymi metodami i specjalistycznymi urządzeniami.

Natomiast młodzież z Austrii uczestniczyła w Cieszynie w zajęciach z informatyki i programowania. Obejmowały one robotykę, warsztaty z tworzenia prostych aplikacji przeznaczonych na urządzenia mobilne z systemem Android, podczas których uczniowie poznawali podstawy języka programowania Java oraz uczyli się obsługi programu Android Studio – program do “kodowania” i kompilowania aplikacji mobilnych. Zajmowali się również wykonaniem patchcorda, rodzajami i charakterystyką mediów transmisyjnych oraz podstawowymi komendami CMD.

Dwuletni projekt przewidywał cztery mobilności uczniów, po dwie z każdej ze szkół. W każdym z  pięciodniowych wyjazdów mogło uczestniczyć do 31 uczniów pod opieką nauczycieli. W ZS im. Wł. Szybińskiego koordynatorami projektu były nauczycielki: Agata Klus-Bieńkowska i Beata Szwed.

Gospodarze obu szkół zaoferowali bogaty program kulturalny. Polscy uczniowie uczestniczyli w zajęciach z języka niemieckiego, zwiedzili Opactwo Benedyktynów w Melku nad Dunajem – jedno z największych i najwspanialszych austriackich opactw oraz Muzeum Karykatur w Krems. W drodze powrotnej do Cieszyna, pierwsza grupa zwiedzała Wiedeń, druga Lewoczę – urocze miasteczko na Słowacji, z późnogotyckim ołtarzem Mistrza Pawła z Lewoczy w Kościele Św. Jakuba.

Fot. z arch. szkoły

Goście z Austrii z kolei poznawali Cieszyn i okolicę. Zwiedzali miasto z przewodnikiem, a także wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Dodatkowym urozmaiceniem ich pobytu były wycieczki do Krakowa i parku linowego na Równicy.

Podczas lekcji języka polskiego uczniowie poznawali podstawowe zwroty, wzbogacili słownictwo  o ciekawe frazeologizmy, by pochwalić się przed nowymi kolegami zapałem do komunikacji w ich rodzimym języku. Ponadto próbowali swoich sił na strzelnicy, wzięli udział w zajęciach Aikido oraz obejrzeli – przygotowany przez uczniów klas wojskowych – pokaz samoobrony.

Ze względu na pandemię, realizacja projektu, który rozpoczął się we wrześniu 2019 r., została przedłużona do czerwca 2022 r. Udało się dzięki temu zrealizować planowane mobilności – pierwszy wyjazd młodzieży z Polski w listopadzie 2019 r., kolejne trzy spotkania – dwa w  Cieszynie i jedno w Yspertal, odbyły się w kończącym się właśnie roku szkolnym.
Współpraca w ramach programu Erasmus + była bardzo udana. Poza wymianą wiedzy i  doświadczeń niezwykle cenna była możliwość posługiwania się językiem angielskim i  nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej. Uczniowie nabrali przekonania, że warto przełamywać bariery kulturowo językowe oraz własną nieśmiałość, bo najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem. Docenili możliwość obcowania z  rówieśnikami na różnych, ale zawsze partnerskich zasadach. Po raz kolejny przekonali się, jak wiele potrafią i oswoili lęk przed „nieznanym”.

Wspólne spotkania uczniów i nauczycieli z Cieszyna i Yspertal to kontynuacja współpracy, którą szkoły nawiązały w 2004 roku. Cieszymy się już na dalsze wspólne projekty.

Fot. z arch. szkoły

 

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pytanie
pytanie
13 dni temu

czy aby Austria, język niemiecki do dobry kierunek dziś?