Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Esperal – realna pomoc, czy zagrożenie dla zdrowia? Rozwiewamy wątpliwości

Fakty i mity na temat wszywki alkoholowej Esperal. Sposób działania Disulfiramu i jego wpływ na zdrowie człowieka oraz poziom jego uzależnienia.

Alkohol, gry na automatach lub w kasynie, narkotyki, zakupy, praca, seks – to tylko jedne z nielicznych, aczkolwiek najczęściej pojawiające się czynniki generujące powstanie uzależnień. Człowiek może wpaść w nałóg z niemalże każdego powodu, uzależniając się praktycznie od wszystkiego. W zależności od tego, jakie strategie walki ze stresem przyjmuje i w jaki sposób stara się rozwiązać problemy, tak kreuje swoje przyszłe życie. Jeżeli sposób ich zwalczania będzie wartościowy, z pewnością w mniejszym stopniu popadnie np. w alkoholizm. Co w sytuacji kiedy jednak dana osoba zaobserwuje u siebie nieprawidłowości wynikające z choroby alkoholowej? Od lat podkreśla się skuteczność wszywek alkoholowych, a wraz ze wzrostem jej popularności coraz częściej spotyka się mity na temat jej działania. W niniejszym artykule zaprezentowano kilka z nich, najczęściej się przejawiających.

Mit: wszywka alkoholowa Esperal jest lekiem na alkoholizm

Nie jest to prawdą. Esperal, który w swoim składzie posiada Disulfiram jako substancję aktywną nie jest w stanie obniżyć głodu alkoholowego. Tabletki te wprowadza się w leczeniu awersyjnym, czyli w celu wywołania negatywnych skojarzeń z alkoholem, które powstają w ramach wywołanego zaburzenia funkcji enzymu trawiącego alkohol. Organizm, który nie jest w stanie strawić i wydalić alkoholu i produktów jego metabolizmu, zostaje zatruty przez kumulujący się toksyczny aldehyd octowy.

Fakt: reakcja disulfiramowa jest groźna dla zdrowia

Człowiek, który świadomie łamie zasady abstynencji podczas leczenia Disulfiramem naraża się na pojawienie się tzw. reakcji disulfiramowej. Ponieważ okres działania jednorazowego zaszycia wynosi od 8 do 12 miesięcy, podczas których stopniowo, ale nieprzerwalnie do krwioobiegu dostają się składniki Esperalu zaburzające proces trawienia alkoholu, istnieje realne zagrożenie dla zdrowia. Są one jednak zależne od ilości spożytego alkoholu, a także podanej przez lekarza dawki leku. Reakcją na alkohol jest tutaj zatrucie alkoholowe wywołane działaniem aldehydu octowego: biegunka, wymioty, nudności, kołatanie serca, skoki ciśnienia, nadwrażliwość na bodźce, ogólne złe samopoczucie i spadek kondycji, wzmożona potliwość, nadwrażliwość na dźwięki i światło, ból głowy, mięśni, brzucha, drżenia mięśni. Taki stan może utrzymywać się nawet kilkanaście godzin, łącząc się ze stanami lękowymi i depresyjnymi. Jeżeli człowiek wypił dużą ilość alkoholu, może dojść do trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych, zawału, a nawet śmierci. Jeżeli jednak przestrzega się trzeźwości, wszywka jest neutralna, nie wpływa na funkcjonowanie organizmu, ani nie jest wyczuwalna przez skórę.

Fakt: zabieg implantacji wszywki alkoholowej jest bezpieczny, mało inwazyjny, bezbolesny, skuteczny i krótki

Wszystkie wymienione powyżej cechy są prawdziwe. Sam zabieg trwa około 30 minut i przeprowadzony jest pod stałą kontrolą i opieką lekarza chirurga, który podaje Pacjentowi znieczulenie miejscowe, dzięki czemu jest stale świadomy wszystkich działań i ingerencji w jego ciało, przy czym nie odczuwa bólu.

Bezpieczeństwo zabiegu zapewnia wywiad medyczny z lekarzem jeszcze zanim Pacjent znajdzie się w gabinecie zabiegowym. Lekarz diagnozuje istnienie przeciwwskazań, a także indywidualnie pod potrzeby i możliwości Pacjenta dobiera dawkę leku. Z tego powodu należy być szczerym z lekarzem, ponieważ źle dobrana dawka leku może być zbyt groźna lub całkowicie nieskuteczna. Zatajając także obecność przeciwwskazań, np. niektórych chorób przewlekłych można narazić siebie na trwały uszczerbek na zdrowiu i pogłębienie już istniejących problemów. Mimo to, należy podkreślić, że stosowana zgodnie z zaleceniami wszywka jest całkowicie bezpieczna i nie daje żadnych oznak swojej obecności.

Z kolei mała inwazyjność wynika z charakterystyki zabiegowej. Lekarz nacina skórę Pacjenta zwykle w okolicy pośladka, ramienia lub łopatki na długość około 1-2cm. Następnie głęboko pod skórą umieszcza taką ilość tabletek, aby odpowiadała dobranej dawce. Rana zaszywana jest szwami, następnie przykładany jest opatrunek, który później należy regularnie zmieniać samemu w domu, a także podawany jest antybiotyk, aby nie dopuścić do zakażenia drobnoustrojami. Tym samym, już po kilku lub kilkunastu dniach Pacjent na swojej skórze może dostrzec ledwo widoczną i niewielkich rozmiarów bliznę.

Doświadczeni i wykwalifikowani lekarze chirurgii po zabiegu pozostają do dyspozycji Pacjenta. Jeżeli tylko dzieje się coś nieprzewidzianego gotowi są udzielić konsultacji. Sporadycznie zdarza się tak, że organizm próbuje odrzucić wszywkę, traktując ją jak ciało obce. Pojawia się wtedy obrzęk i wyciek surowicy z rany. Należy problem ten zgłosić lekarzowi, który zaradzi zaistniałej sytuacji.

Mit: Esperal przeznaczony jest dla wszystkich alkoholików

Lekarz podejmuje decyzję o kwalifikacji do zabiegu danej osoby na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia. Może on odmówić wykonania zabiegu u kobiet w ciąży, osób niepełnoletnich, osób w stanie nietrzeźwym lub takim, które nie zachowały obowiązkowej 48godzinnej abstynencji alkoholowej przed zabiegiem, a także osobom chorującym przewlekle: np. na zapalenie wielonerwowe, zapalenie nerwu wzrokowego, posiadającym zaburzenia psychiczne, a także choroby na tle sercowo-krążeniowo-naczyniowym. Przed udziałem w zabiegu wszywki alkoholowej zaleca się odbycie procedury odtrucia alkoholowego.

Fakt: stosując kurację Disulfiramem należy uważać na inne produkty z alkoholem

Reakcja disulfiramowa występuje zawsze, niezależnie od tego, czy dana osoba spożyła małą, czy dużą ilość alkoholu. Już kilka minut od momentu spożycia człowiek odczuwa nieprzyjemne konsekwencje swojej decyzji. Jednak należy zwrócić uwagę, że wypicie alkoholu, a przepłukanie jamy ustnej płynem do jej higieny nie wywołają identycznej reakcji z takim samym natężeniem objawów. W tym drugim przypadku reakcja organizmu będzie słabsza, jednak w dalszym ciągu odczuwalna. Tym samym należy wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet i składów produktów. Nieprzyjemne w skutkach będzie spożywanie octu, nasączonych alkoholem ciast, nadziewanych czekoladek, zażywanie niektórych leków, np. syropów na kaszel i poszczególnych antybiotyków, a także stosowanie kosmetyków z alkoholem, np. antyperspirantów, pianek do golenia.

Fakt: wszywka alkoholowa ma swoich zwolenników, jak i przeciwników

To chyba normalne – każda z możliwych metod ma swoje mocne, jak i słabe strony. Oczywiście w przypadku Disulfiramu, krytyka tej metody może być zasadna, o ile Pacjent wykazuje się wyjątkowym niedbalstwem o swój stan zdrowia, pijąc alkohol nie zważając na konsekwencje. Przede wszystkim przeciwnicy farmakologicznego leczenia awersyjnego zwracają uwagę na niską moralność tej metody. Odpierając ten zarzut należy podkreślić, że Esperal przeznaczony jest dla osób, które samodzielnie, w pełni świadomie podjęli decyzję o tej formie leczenia. Nie ma możliwości przymusowego leczenia za pomocą Disulfiramu. Kolejny argument przeciwników to niska ich zdaniem skuteczność wszywki. Odpierając ten zarzut z czystym sumieniem można stwierdzić, że implantacja wszywki alkoholowej jest bardzo skuteczna. Wywołuje awersję i niechęć do picia, co pozwala na zmianę swoich nawyków. Strach przed konsekwencjami skutecznie wspiera motywację i silną wolę do zmian. Istnieją jednak pewne metody zwiększania skuteczności i trwałości działań Esperalu – oprócz samej nietolerancji na alkohol i skojarzeń z nim warto pracować nad mechanizmami rozwoju alkoholizmu, a także nad strategiami radzenia sobie w trudnych chwilach. Idealnym rozwiązaniem jest prowadzenie działań antyalkoholowych wielotorowo i kompleksowo, łącząc ze sobą psychoterapię, grupy AA, Esperal i odtruwanie alkoholowe. Nie mniej jednak, szereg zadowolonych Pacjentów, którzy opisują swoje sukcesy dzięki zastosowaniu wszywki są niepodważalnym dowodem na to, że warto spróbować tej formy leczenia.

Mit: zaszycie alkoholowe można odbyć wszędzie, a skutek leczenia będzie taki sam

Jest to mit. Skuteczność działań, jak i bezpieczeństwo gwarantuje jedynie wybór odpowiedniego, profesjonalnego gabinetu, zatrudniającego wykwalifikowany i doświadczony personel medyczny. Na terenie Warszawy takim miejscem jest https://gabinetchirurgiczny.com/. Lekarze tam pracujący mają do dyspozycji oryginalny lek Esperal, sterylne i jednorazowe narzędzie, nowoczesnej klasy sprzęt, a także potrafią w sposób indywidualny i z poszanowaniem godności podejść do swoich Pacjentów, zapewniając im bezpieczeństwo, komfort, miłą atmosferę i pełną anonimowość.

Jesteśmy gotowi pomagać zapewniając wysoki standard obsługi.

google_news