Sport Sucha Beskidzka Wadowice

Estończyk Vahtra wygrał memoriał Łasaka

Fot. Wojciech Ciomborowski

Zwycięstwem Normana Vahtry (Cycling Tartu) zakończył się 21. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Memoriał Henryka Łasaka ze startem i metą w Suchej Beskidzkiej. Imprezie kolejny raz patronowały „Małopolska Kronika Beskidzka” i portal beskidzka24.pl.

Uważany za najwybitniejszego polskiego trenera w historii Henryk Łasak zginął 5 stycznia 1973 roku w wypadku samochodowym w Skomielnej Białej. Od 21 lat ku jego czci organizowany jest wyścig na rundach wokół Suchej Beskidzkiej oraz pobliskich miejscowości. Zwycięzcą pierwszej edycji memoriałowego ścigania był Cezary Zamana. W sobotę w szranki stanęło 119 zawodników z 20 ekip, w tym aż dziewięciu zagranicznych. Po starcie honorowym spod bramy suskiego zamku dotarli na miejski rynek i zaczęli się ścigać na całego. Najpierw pokonali cztery małe pętle po ulicach nadskawskiego miasta, by po zaliczeniu ostatniej z nich wyszyć na pięć dużych biegnących przez Zembrzyce, Tarnawę Dolną, Śleszowice, Tarnawę Górną, Krzeszów, Kuków, Stryszawę i ponownie Suchą. W sumie do pokonania mieli 174 km.

Już krótko po starcie zaczęły się pierwsze próby ucieczek. Jednak powodzeniem zakończyła się dopiero akcja Oskara Gebauera (Ked Stevens Berlin) i Wojciecha Bystrzyckiego (kadra Polski U-23). Harcownicy zdołali sobie wypracować aż pięciominutową przewagę nad peletonem, ale zdołali udźwignąć trudów wyścigu. Pierwszy opadł z sił Gebauer, a 40 km przed metą peleton dopadł Polaka. Po nich do ataku ruszyli jeszcze Paul Taebling (LKT Brandenburg) oraz Halil Dogan (kadra narodowa Turcji), ale ich akcja została skasowana i doszło do finiszu z peletonu. Najszybszy okazał się Estończyk Norman Vahtra, a tuż za nim na metę wpadli Artur Detko (Hurom) i Roberta Jegeler (P&S Metalltechnik).

Gdy kolarze ścigali się na rundach na suskim rynku trwał piknik. Prowadząca go Justyna Tokarz organizowała dla dzieci i nie tylko quizy, koncertowała orkiestra. Chętni mogli spróbować swoich sił na trenażerze ustawiony przez UKS Zawojak Zawoja, czy też oddać się wirtualnej przejażdżce koleją górską. Natomaist wczoraj na stadionie Babiej Góry zorganizowano zawody rowerowe dla dzieci i młodzieży.

Autorem fotoreportażu jest Wojciech Ciomborowski

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ZK
ZK
11 miesięcy temu

Nasz Pan Dyrektor jest na zdjeciu!