Wydarzenia Cieszyn

Europejski Tydzień Raka Szyjki Macicy trwa

Statystyki potwierdzają, że jeśli chodzi o nowotwory, to rak płuc, rak jelita grubego oraz rak szyjki macicy należy do najczęstszych przyczyną zgonów u kobiet w Polsce i na świecie. 

Badanie cytologiczne pełni funkcję badania profilaktycznego i umożliwia wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie tzw. “stanów przedrakowych”, które w większości przypadków można wyleczyć.

Tym, co blokuje nas przed wykonaniem jakichkolwiek badań profilaktycznych jest przede wszystkim strach, który w tym przypadku jest zupełnie nieuzasadniony. Cytologia jest bezbolesna, skuteczna i bezpieczna. Warto jednak pamiętać, że nie jest jedynym badaniem komórek z szyjki macicy, które pozwala na wczesne wykrycie stanów przednowotworowych w fazie bezobjawowej. Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy, konieczna jest konsultacja z ginekologiem.

Każda kobieta w wieku 25 – 59 lat ran na 3 lata może skorzystać z bezpłatnego badania cytologicznego, które można wykonać w ramach populacyjnego Programu Profilaktyki Wszesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Więcej informacji można znaleźć na  https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-szyjki-macicy

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments