Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Faktoring, leasing i kredyt – na którą z tych 3 form warto się zdecydować?

Każda firma, niezależnie od wielkości, prędzej czy później spotyka się z koniecznością sięgnięcia po zewnętrzną formę finansowania. Jak dotąd dużą popularnością cieszyły się kredyty i leasingi, jednak obecnie coraz częściej przedsiębiorcy wybierają faktoring.

  1. Umowa faktoringowa
  2. Faktoring a leasing
  3. Faktoring a kredyt

Faktoring to nowoczesna forma pozyskiwania funduszy do firmy, wykorzystywana głównie przez tych przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym, długim terminem płatności. To popularna metoda zdobycia kapitału m.in. w firmach transportowych i spedycyjnych, w których standardem jest oczekiwanie na zapłatę nawet do 90 dni od wykonania usługi.

Umowa faktoringowa

Umowa faktoringowa zawierana jest między dwiema stronami, ale dotyczy tak naprawdę trzech. Stanowi formę porozumienia, na mocy którego faktor wykupuje wierzytelność od faktoranta będącego sprzedawcą produktów lub usług. Trzecią stroną jest odbiorca, a więc firma, która była stroną kupującą/zamawiającą usługę w pierwotnej transakcji. W przypadku umowy faktoringowej, odbiorca jest stroną bierną, której umowa dotyczy jedynie pośrednio.

Chcesz wiedzieć więcej o stronach w umowie faktoringowej? Wejdź na https://pragmago.pl/porada/faktor-faktorant-i-odbiorca-strony-umowy-faktoringu/

W Polsce popularne są dwa rodzaje faktoringu – jawny i tajny. W pierwszym przypadku, faktorant otrzymuje pieniądze od faktora, a ten później dochodzi należności bezpośrednio od odbiorcy. Natomiast faktoring tajny nie angażuje odbiorcy w tym sensie, że swoją należność z faktury wpłaca on w umówiony sposób do faktoranta, a ten zobowiązany jest przekazać później pieniądze faktorowi.

Faktoring a leasing

Co do zasady, faktoring jest formą przyspieszenia pozyskania należnego kapitału. Porównując go do leasingu widać jedną, bardzo wyraźną różnicę, która polega na przeznaczeniu pozyskanych środków. Środki na bieżącą działalność dostarczy faktoring, a leasing będzie lepszą formą w przypadku chęci zakupu środka trwałego, np. samochodu, maszyny czy sprzętu. O tej różnicy szerzej można przeczytać na https://pragmago.pl/porada/faktoring-a-leasing/.

Faktoring a kredyt

Podobnie jak w przypadku leasingu, również kredyt znacznie różni się od faktoringu. Czas uzyskania kredytu jest znacznie dłuższy niż opcja pozyskania kapitału z faktoringu. Co prawda, środki można wydać w ten sam sposób (chyba, że kredyt ma charakter celowy), jednak kredyt zwykle jest znacznie tańszy, ale trudniej go uzyskać. W tym przypadku znaczenie będzie miała kondycja finansowa firmy, a więc faktoranta, a w przypadku faktoringu, większą wagę przykłada się do sytuacji finansowej odbiorcy. Dowiedz się więcej o różnicach między faktoringiem a kredytem – https://pragmago.pl/porada/faktoring-a-kredyt-poznaj-roznice/

google_news