Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Czechowice-Dziedzice Żywiec

Fałszywe maile od NFZ. Nie doszło do przecieku!

Fot. Pixabay.com

„Nie doszło do żadnego wycieku danych” – dementuje Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, reagując na niepokojące sygnały o fałszywych mailach otrzymywanych przez mieszkańców regionu.

W wiadomościach docierających na skrzynki mailowe można przeczytać o rzekomym wycieku danych z Narodowego Funduszu Zdrowia. – Informacje zawarte w tych wiadomościach są nieprawdziwe. Nie doszło do żadnego wycieku danych. NFZ nie jest też nadawcą maili. NFZ nie udostępnia listy podmiotów, z którymi współpracuje. Przestrzegamy przed klikaniem w link podany w mailu. To próba zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem. W ten sposób można stracić dostęp do swoich danych – alarmuje załoga Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Oto treść fałszywego maila (pisownia oryginalna): „Informujemy z żalem, w dniu dzisiejszym doszło do wycieku informacji dotyczących podmiotami współpracującymi z NFZ. Aby zweryfikować, czy Państwa firma znajduje się na liście, zachęcamy do zapoznania się z dołączonym spisem. W przypadku, Państwo znajdujecie się na liście, zalecamy zmianę Państwa hasła”. W wiadomości podany jest link, którego kliknięcie spowoduje ściągnięcie i uruchomienie złośliwego oprogramowania, w postaci dodatku do Excela.

Każdy, kto otrzymał fałszywego maila, jest proszony o pilny kontakt ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments