Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka

Festiwal teatralny Bez Granic dobiegł końca. Wiadomo, kto otrzyma „Złamany szlaban”

“Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Fot. Małgorzata Krawczyk

Dobiegła końca 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic, który przez tydzień wypełniał po brzegi widownie w teatrach, salach koncertowych i wystawowych po obu stronach Olzy. Cieszyn i Czeski Cieszyn żył teatrem, sztuką i muzyką bez granic. Znamy już wyniki jury oraz głosowania publiczności.

Tegoroczna edycja festiwalu, którego organizatorem jest Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka oddział regionalny w Cieszynie oraz stowarzyszenie Člověk na hranici z Czeskiego Cieszyna, obejmowała prezentacja 11 przestawień konkursowych z Polski, Czech oraz Słowacji. Były to zarówno ogromne spektakle wymagające wielogodzinnych przygotowań technicznych, jak również małe formy teatralne oraz jeden spektakl plenerowy. Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się trzy koncerty, czytanie performatywne oraz trzy wystawy.

Festiwal każdego roku przyznaje nagrodę „Złamanego szlabanu”, którą od kilku lat oprócz publiczności przyznaje także profesjonalne, polsko-czesko-słowackie jury w składzie: Dorota Buchwald, Karel Král oraz Miron Pukan. W tym roku uznanie międzynarodowego jury zdobył spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w wykonaniu teatru Łaźnia Nowa z Krakowa oraz Teatr im. Żeromskiego z Kielc. Co urzekło jury? – Bezprecedensowa odwaga znoszenia – za pomocą uniwersalizującego języka teatru – granicy dla sprawy wciąż tabuizowanej; poruszająca i angażująca emocjonalnie rozmowa z publicznością o wartościach; forma sceniczna przedstawienia, która przywraca nadzieję, że dzięki teatrowi można wpływać na rzeczywistość i ją zmieniać – napisała w swoim uzasadnieniu Dorota Buchwald.

O spektaklu “Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” pisaliśmy tutaj.

Z kolei w głosowaniu publiczności „Złamany szlaban” otrzymało Divadlo Ludus z Bratysławy, które na festiwalu teatralnym zaprezentowało spektakl “Máj”, będący adaptacją sceniczną słynnego poematu Karela Hynka Máchy. Obie przyznane nagrody mają charakter honorowy.

32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic zakończył się 8 października, jednak wystawa prac Rafała Olbińskiego dostępna jest do 31 października, a teatralnych i nie tylko teatralnych masek do 4 listopada.

Współorganizatorami 32. edycji festiwalu były cieszyńskie instytucje: Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, Zamek Cieszyn, Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy, Muzeum Magicznego Realizmu Przykopa 25 oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

google_news