Cieszyn Kultura i rozrywka

Filmowa majówka w Cieszynie

Unikatem cieszyńskiej imprezy są projekcje filmów nad Olzą. Fot. Z archiwum organizatorów / Wojciech Wandzel

Przed nami kolejna filmowa majówka w Cieszynie. 27 kwietnia rusza 21. „Kino na Granicy”, impreza, która przyciąga nad Olzę tłumy miłośników dobrej sztuki filmowej. Wszyscy podkreślają, że takiego klimatu, jaki panuje w nadolziańskim grodzie, trudno znaleźć gdzieś indziej. W tym roku również nie wrócą zawiedzeni, gdyż nie zabraknie ambitnych projekcji, ciekawych koncertów, wystaw i debat czy spotkań z twórcami kina oraz aktorami.

Ekscytującym wydarzeniem będzie z pewnością Koncert Wolności, który odbędzie się 1 maja o 17.30 na rynku. To niezwykle ważne i symboliczne uczczenie mijających 30 lat od „Jesieni Ludów” 1989 roku. Będzie to koncert historyczny, a wystąpią muzyczne ikony lat 80. – Martyna Jakubowicz, Tomek Lipiński, Haydamaky i Stasiuk czy kultowy czeski zespół „Laura i jej tygrysy”. Wolność będzie również inspiracją do dyskusji na temat tego, co udało nam się nam osiągnąć w ostatnich trzech dekadach. Przy okazji pokazane zostaną najciekawsze czeskie, słowackie i polskie filmy poświęcone tej tematyce, jakie powstały w tym czasie, m.in. „Ucieczka z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Zawrócony” Kazimierza Kutza czy „Plac Zbawiciela” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze.

Kino na Granicy to także retrospektywy i ich interesujący bohaterowie. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć najważniejsze filmy Jaromíra Hanzlíka, aktora urodzonego w Czeskim Cieszynie. Ma on na swoim koncie ponad sto ról, wystąpił m.in. w „Postrzyżynach” Jiřígo Menzla, „Wozie do Wiednia” Karela Kachyňy. Kolejnymi bohaterami retrospektyw będą aktor Milan Kňažko, który ma w swojej karierze także dość znaczny epizod polityczny, pracował m.in. jako słowacki minister kultury, i reżyser Jan Švankmajer, wybitny surrealista. Oprócz tego będzie można przypomnieć sobie najlepsze filmy Marka Koterskiego oraz Marcina Dorocińskiego.

W programie imprezy znajduje się w sumie 190 filmów. Kino na Granicy otworzy „Jan Palach” Roberta Sedláčka, a zamknie „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz. Ciekawie zapowiada się cykl tematyczny femme fatale, w którym przypomniane zostaną m.in. kreacje Grażyny Długołęckiej z „Dziejów grzechu” w reżyserii Waleriana Borowczyka, Grażyny Szapołowskiej z „Krótkiego filmu o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego, czy Iwony Petry z „Szamanki” Andrzeja Żuławskiego. Do tego grona dołączyła niedawno z międzynarodowym rozgłosem Joanna Kulig w roli Zuli z obsypanej nagrodami „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego.

Unikatem na skalę światową i wizytówką cieszyńskiej imprezy filmowej są projekcje transgraniczne, w czasie których projektor i publiczność znajdują się po stronie czeskiej, a ekran – po polskiej. Niezapomniane wrażenia są gwarantowane!

google_news