Wydarzenia Bielsko-Biała

Filmowali Bielsko-Białą. Zobacz dzieła laureatów siódmej edycji konkursu

Kadr z filmu Fabiana Żakowieckiego.

Filmy nakręcone przy ulicach Mickiewicza i Sixta zdobyły laury podczas siódmej edycji konkursu „Filmujemy Bielsko-Białą”, organizowanego przez Galerię Bielską BWA i Fundację Młodego Kina.

14 października w Klubokawiarni Aquarium w budynku BWA ogłoszono wyniki filmowego wyzwania. Polegało ono na przygotowaniu 2-minutowego filmu o jednej z ulic sąsiadujących z galerią.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął Fabian Żakowiecki za film o ulicy Mickiewicza. Jury doceniło m.in. odważny i ciekawy pomysł oraz różnobarwne pokazanie piękna tego zakątka Bielska-Białej. Zwróciło też uwagę na montaż i sztuczki wizualne oraz to, że film pobudza do własnych poszukiwań i odkrywania niezwykłości tej ulicy.

Drugie miejsce przyznano Krzysztofowi Piechocie za film o ulicy Sixta. Bohaterem miniatury jest inżynier Józef Ćwiertka, którego życie jest w dużej mierze związane z tym miejscem. Sam aktor pojawił się na ogłoszeniu wyników i odebrał nagrodę w imieniu twórcy. Według jury, film zasłużył na docenienie m.in. za pokazanie związku tej części miasta z jego mieszkańcami, dobre oddanie nostalgii, ciepła, przywiązania i łączności przyrody z miastem i jego historią. Był przykładem tego, jak niezwykłe mogą być zwykłe historie.

Na trzecim stopniu podium znalazł się film polsko-ukraińskiej grupy młodzież o ulicy Sixta, zauważony m.in. za współpracę, pomysłowość, zdjęcia i humor.

Konkurs rozstrzygnięto podczas ostatniego dnia 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Euroshorts, którego organizatorem i dyrektorem artystycznym jest Przemek Młyńczyk, także pomysłodawca przedsięwzięcia „Filmujemy miasta”. Koordynatorem wydarzenia i sekretarzem jury był Michał Gąsior z Galerii Bielskiej BWA. W jury zasiedli Julia Ogińska, laureatka przeglądów i festiwali filmowych oraz konkursów fotograficznych, Marcin Szendoł, dziennikarz i filmowiec oraz Marcin Kałuski, dziennikarz „Kroniki Beskidzkiej” i beskidzkiej24.

google_news
Energylandia - praca 2023
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments