Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Finał obchodów 500-lecia Reformacji

31 października mija dokładnie 500 lat od ogłoszenia przez ks. dra Marcina Lutra 95 tez oraz zapoczątkowania ruchu religijno-politycznego mającego na celu odnowę chrześcijaństwa. Przez cały mijający rok odbywają się z okazji tego wyjątkowego jubileuszu różnorodne wydarzenia w całym kraju, a szczególnie na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka ponad połowa z 70 tys. wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

W najbliższych dniach warto zwrócić uwagę na to, co będzie działo się w Cieszynie. Parafia ewangelicka szykuje bowiem dwa muzyczne wydarzenia, którymi zwieńczy jubileuszowy rok. 29 października o 15.00 w kościele Jezusowym odbędzie się Koncert Reformacyjny, w którym wystąpi ponad 150 artystów. Połączone chóry z Zaolzia i ze Słowacji z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej pod dyrekcją Ewalda Danela i orkiestry dętej z Oldrzychowic pod batutą Jana Kalety, wykonają najbardziej znane pieśni autorstwa Jana Sebastiana Bacha, Marcina Lutra i Jerzego Trzanowskiego i innych. Uroczystość kończąca rok jubileuszowy w Cieszynie, który – przypomnijmy – otrzymał tytuł jednego z Europejskich Miast Reformacji, odbędzie się 31 października o 17.00. Będzie to nabożeństwo połączone z recitalem organowym Tomasza Plocha, który zaprezentuje kompozycje organowe ewangelickich kompozytorów związanych ze Śląskiem. Będzie można usłyszeć także połączone chóry parafii cieszyńskiej.

Ciekawe wydarzenie szykują się m.in. w Skoczowie, gdzie 29 października zaplanowano spektakl „500 lat Reformacji w laserach”. Jest to zupełnie niespotykana propozycja artystyczna, ukazująca historię chrześcijaństwa w Polsce, czasy Reformacji i współczesność za pomocą ponad 100 obrazów laserowych. Pokazowi będzie towarzyszyć starannie dobrana muzyka Bacha, Vivaldiego, Mendelssohna czy Telemanna.

Uroczyste nabożeństwa reformacyjne odbędą się w dniu 31 października we wszystkich parafiach ewangelickich na Śląsku Cieszyńskim. Niektóre z nich zdecydowały połączyć swoje siły w tym wyjątkowym czasie i zorganizować wspólne uroczystości. Tak będzie w Wiśle, gdzie w kościele w centrum o 17.00 spotkają się wierni z Wisły Czarne, Wisły Głębce, Jawornika i Malinki.

26 października natomiast rozpoczęły się centralne obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji w Warszawie, które potrwają do 29 października. Zaplanowano m.in. konferencję naukową, koncerty, nocną grę miejską, warsztaty, a przede wszystkim uroczystą sesję jubileuszową w Zamku Królewskim z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki, a także wielu znakomitych gości z Polski i Europy. Swoją premierę będzie miała także „Kantata reformacyjna”, do której słowa napisał Jacek Cygan, a muzykę Stanisław Szczyciński.

google_news