Cieszyn Kultura i rozrywka

Folkowa płyta roku dla “Velesara”. Zespół narodził się w Cieszynie

Fot. z arch. zespołu

Zakończyła się XIX edycja jednego z najważniejszych polskich konkursów folkowych – plebiscytu na folkową płytę roku „Wirtualne Gęśle”. Decyzją internautów folkowym albumem roku 2021 został krążek „Szczodre Gody” założonego w 2018 roku Cieszynie zespołu folk metalowego „Velesar”. O ten tytuł walczyło w tym roku 68 płyt.

– Nasz pierwszy album, „Dziwadła”, dwa lata temu zajął 6. miejsce w tym plebiscycie i przyznam, że po cichu liczyliśmy na ponowne znalezienie się w pierwszej dziesiątce. Ale zupełnie nie spodziewaliśmy się, że wygramy. Zwłaszcza że w „Wirtualnych Gęślach” co roku startuje kilkadziesiąt płyt zespołów związanych z szeroko rozumianą muzyką folkową, w tym należących do czołówki polskiego folku. I tym razem było podobnie. W tegorocznej edycji plebiscytu wystartowały płyty takich sław, jak „Dagadana”, „Ryczące Dwudziestki”, „Tulia” i wiele innych. Tak więc konkurencja była bardzo silna i dlatego wynik tym bardziej nas zaskoczył. Oczywiście niezwykle pozytywnie. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali na nas głos, bo to właśnie dzięki nim, naszym wiernym fanom, udało nam się wygrać – mówi Marcin Velesar Wieczorek, założyciel formacji „Velesar”, były wokalista formacji „Goddess of Sin” (2001-2007) i „Radogost” (2010-2014), a także twórcę kapeli „River of Time” (2014-2018).

Album „Szczodre Gody” ukazał się 1 października ubiegłego roku. Obecnie zespół tworzą Marcin Velesar Wieczorek (wokal), Katarzyna Babilas (flet), Ewa Kozieł (skrzypce), Iga Suchara (skrzypce), Dawid Holona (gitara prowadząca), Piotr Ave Pobłocki (gitara rytmiczna), Michał Misiek Pruszowski (bas) oraz Łukasz Obiegły (perkusja).

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments