Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej zostało uhonorowane nagrodą Fryderyka!
Krzewienie muzycznych wartości wśród dzieci to niezwykle trudna i piękna misja! Za jej skuteczną realizację, tytuł najlepszego Albumu Roku Muzyka Dziecięca przyznano „The Best of Studio Filmów Rysunkowych” – ogłoszono podczas uroczystej Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal 2023, która odbyła się 22 kwietnia.
– Duża wdzięczność dla artystów Studia: kompozytorów i wykonawców, którzy tak hojnie obdarzyli filmy Studia swoim talentem. Świetną pracę wykonali Marcel Kuśmierczyk i Karolina Lorenc jako producenci tej płyty ze strony Studia. Wspaniałym partnerem była dla nas firma GAD Records jako współwydawca, ze znakomitymi Michałem Wilczyńskim oraz Łukaszem Hernikiem. Wszystko to mogło się zaś dokonać za sprawą dotacji celowej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziękuję wszystkim. Dla mnie to wspaniałe domknięcie pewnego etapu życia – otóż 28 lat temu wymyśliłem Fryderyki i brałem udział w realizacji dwóch pierwszych edycji tej nagrody – powiedział nam tuż po otrzymaniu nagrody Maciej Chmiel, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych.
– Esencja dzieciństwa wielu pokoleń i o wiele więcej. Najbardziej znane tematy z czołówek kultowych dobranocek („Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Porwanie Baltazara Gąbki”), ale też mniej znane motywy z pojedynczych animacji – zarówno tych dla dzieci („Kuba, przyjaciel Jakuba”), jak i dorosłych („Rondo”, „Mini”). Orkiestry, jazz, elektronika i obowiązkowy stempelek przybijany przez Reksia – tymi słowami płytę (do kupienia TUTAJ) zachwala na swojej stronie wytwórnia GAD Records.
O wydawaniu przez bielskie studio płyt Maciej Chmiel opowiadał nam w styczniu. – Jesteśmy dumni z wydania serii ośmiu płyt, którą to z okazji naszych urodzin przygotowaliśmy wraz z Michałem Wilczyńskim i Łukaszem Hernikiem z zacnej wytwórni GAD Records. Wszystkie te nagrania przeszły proces oczyszczenia i cyfryzacji z oryginalnych taśm z archiwum dźwiękowego Studia Filmów Rysunkowych. Nie było to łatwe, bo taśmy radiowe nie były w dobrym stanie i wymagały wiele pracy, można powiedzieć, że uratowaliśmy je przed zniszczeniem. Dodatkowym walorem tych płyt, poza niezwykłą muzyką tam zawartą, jest ich wysmakowany design oraz znakomite komentarze w książeczkach pokazujące historyczny i artystyczny kontekst tych nagrań – zwracał uwagę.
– Płyty te są wspaniałą podróżą sentymentalną i dowodem na to, jak profesjonalne mieliśmy tu studio nagraniowe i jak wielki talent mieli pracujący tu twórcy, realizatorzy nagrań: Otokar Balcy, Irena Hussar, Alojzy Mol. To dzięki nim płyty z muzyką z naszych filmów zbierają dziś dobre recenzje i znajdują nabywców. Warto dodać, że dla Studia komponowali Krzysztof Komeda, Andrzej Korzyński, czy Krzysztof Penderecki, a coś dla siebie znajdą miłośnicy klasyki, jazzu z nutą big bitu czy elektroniki – dodał.