Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Fundacja Edukacji Pozaformalnej w Bielsku-Białej

„Centrum Wolontariatu Młodzieży w Bielsku-Białej – odpowiedź na realne potrzeby młodych!” jest projektem realizowanym w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 20212-2023, NOWEFIO.

Centrum jest przestrzenią, która wspiera inicjatywy młodzieży oraz zwiększenia ich udział w życiu obywatelskich i publicznym. Oficjalne jego otwarcie nastąpiło 3 października br. dzięki ścisłej współpracy Fundacji Edukacji Pozaformalnej w Bielsku-Białej z Młodzieżową Radą Miasta oraz Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta ds. Osób Młodych.

Projekt odpowiada na realne potrzeby i problemy młodzieży wynikające
z długofalowego okresu pandemii, który przyczynił się z znacznym stopniu do wyalienowania młodych ludzi i pozbawienia ich możliwości budowy relacji z rówieśnikami, czy też czynnego udziału w życiu społecznym, kulturalnym. Bardzo istotnym elementem projektu jest pakiet trzydziestu godzin szkoleniowych, zaplanowany do realizacji w osiemnastu szkołach ponadpodstawowych w Bielsku-Białej oraz okolicy. Do końca roku 2023 szkolenia podjęte zostały w ośmiu szkołach ponadpodstawowych w Bielsku-Białej. Zajęcia przybrały formę warsztatową i podejmowały następującą tematykę: budowania relacji w grupie, znaczenia wolontariatu dla mojej przyszłości, komunikacji
z instytucjami, promocji wolontariatu w sieci i mediach społecznościowych, asertywności, zarządzania czasem i sobą w czasie. Ponadto w szkołach wyłonieni zostaną liderzy wolontariatu, objęci dodatkowym pakietem sześćdziesięciu godzin szkoleniowych.

W czasie trwania projektu zaplanowano cztery akcje wolontariackie:

  1. „Od starszego dla młodszego” – wspólna pomoc w nauce – seniorzy (emerytowani nauczyciele) pomagają dzieci i młodzieży w nauce, licealiści pomagają przygotować się do egzaminu ósmoklasisty, młodzież wspólnie uczy się do matury.
  2.   „Młodzi dla seniorów” – młodzież uczy seniorów obsługi komputerów, Internetu, mediów społecznościowych, języków, spacer z seniorem.
  3. „Młodzież dla zwierząt” – zbieranie karmy, odwiedzamy i angażujemy się w pomoc w schronisku, spacer z pupilem.
  4.  „Czyste miasto” – warsztaty i prelekcje z zakresu ochrony środowiska, segregacji śmieci, zdrowego odżywania.Zapraszamy do wspólnego działania!

Centrum Wolontariatu Młodzieży w Bielsku-Białej
Ul. Stojałowskiego 32, 43-300 Bielsko-Biała
Więcej informacji na stronie: www.wolontariat-bielsko-biala.pl

 

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments